Evin Güzel Kokması İçin Pratik Bilgiler

Evin güzel kokması için yazımızdaki tariflerden ilham alabilirsiniz. İşte pratik ve bitkisel öneriler.

Evin temiz olması kadar, güzel kokması da son derece önemlidir. Temizlik sırasında uygulayacağınız küçük detaylarla evinizin her yeri mis gibi kokabilir.

Evinizin güzel kokması için ilk olarak, deterjan seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Deterjan alırken, yüzde yüz hijyen sağlayan kokulu deterjanları tercih edebilirsiniz. Kullandığınız deterjan evinizin havasını değiştirmenize de yardımcı olacaktır. Mesela; çiçek kokulu deterjanlarla evinizde bahar esintisi, egzotik kokulu deterjanlarla ise, yaz esintisini yakalayabilirsiniz.

Sıvı deterjanla uzun uzun temizlik yapacak vaktiniz yoksa, sprey deterjanları tercih edebilirsiniz. Sprey deterjanı lekenin üzerine sıkıp, ıslak bir bezle silebilirsiniz.

Evinizin güzel kokması için sadece kokulu deterjanları kullanmanıza gerek yok. Zemini sıcak su ile silecekseniz, suyun içine aromaterapik yağlar damlatabilirsiniz. Lavanta, leylak ve kayısı yağları tercih edebileceğiniz kokularının başında geliyor. Çamaşır suyunun kokusundan rahatsız olmak istemiyorsanız, özel parfümlü çamaşır sularını tercih edebilirsiniz.

Evde tazelik hissi için öncelikle odanın iyi bir şekilde havalandırılması önerilir. Ardında potpori, oda parfümü ve lavanta keseleriyle odaya hoş bir koku verilebilir. Ayrıca, odalarda çekmece içlerine, kokulu sabunlar veya lavanta keseleri yerleştirilebilir.

Evde tazelik hissini pekiştirmek için odalarda, kokulu mumlar ve oda parfümleri kullanılabilir. Konforlu bir uyku için, koku kullanılabilir. Bunun için uyku ürünlerine, rahatlatan ve stresi azaltan yastık kokusu sıkılması tavsiye edilir.

Çamaşır suyunun kokusundan rahatsız olmak istemiyorsanız, özel parfümlü çamaşır sularını tercih edebilirsiniz.

Evin Güzel Kokması İçin Pratik Öneriler

  • Lambanızın üzerine az miktarda vanilya sürerseniz, lambayı yaktığınızda koku odaya yayılacaktır. 
  • Biten parfüm şişelerinizi atmayın. Şişeleri çamaşır dolabınıza koyun. Böylece parfüm kokusu çamaşırlarınıza sinecektir. 
  • Az suyla kaynatacağınız birkaç tane karanfil evinizin mis gibi kokmasını sağlayacaktır. 
  • Evinizi saran yemek kokularından kurtulmak için kaloriferin üzerine, içine parfüm damlattığınız su dolu bir kap koyun. Kalorifer yandığı sürece, koku evinize yayılacaktır. 
  • Mutfağınızdaki kötü kokulardan kurtulmak için, bir tutam kahve ya da şekeri ocak demiri üzerinde yakın. 
  • Mutfağınızın güzel kokması için bir parça alüminyum kağıt üzerine biraz tarçın dökün ve fırının içine koyun. Fırının kapağını açık bıraktığınızda koku mutfağa yayılacaktır. 
  • Çöp kutularınızın mutfağınızın kokusunu değiştirmesine izin vermeyin. Çöp kutunuzun içine az miktarda karbonat ya da kabartma tozu dökerseniz kötü kokuların yayılmasını engellersiniz. 

1. Fırınınızı Kullanın: Fırınınızda hazırlayacağınız enfes kek, börek, poğaça ve kurabiyelerin kokusu evinizi sarar.

2. Kaynatın: Bir tencere suya tarçın çubukları ve karanfil atın ve kısık ateşte yavaş yavaş kaynatın. Su ısındıkça, tarçın ve karanfilin aroması evinizi dolduracak. Bunu favori bitki çaylarınızla da deneyebilirsiniz.

3. Özler: Mutfağınızdaki vanilyayı minik kaplarda evinizin farklı noktalarına yerleştirerek, özün içindeki alkolün uçarak, kokuyu açığa çıkarmasını bekleyin. Bunun gibi farklı özleri de deneyimleyin.

4. Öğütücüde limon kabukları: Mutfağınızda çöp öğütücünüz varsa, limon kabukları ve buz küpleri ile dönem dönem koku yayan bir temizlik deneyebilirsiniz. Limon kabuklarını ve buz küplerini çöp öğütücünüzden içeri atın. Öğütücü çalışırken, sıcak suyu da açın ki koku iyice yayılsın.

5. Meyve kaseleri: Limon ve portakal dilimleri ile doldurduğunuz kaseler sadece görünümleri ile değil, yaydıkları taze kokular ile de evinizin havasını değiştirir. 

6. Taze çiçekler: Sevdiğiniz çiçekleri taze taze düzenleyin. Hem görsel, hem de koku açısından doyurucu olacaktır.

7. Şömineyi Yakın: Evinizde şömine varsa, kışın mutlaka kullanmanızı öneririz. Şöminenin sıcaklığı ve yaydığı yanık odun kokusu her evi yuvaya dönüştürür.

Evin Güzel Kokması İçin Bitkisel Çözüm

Eğer mevsim uygunsa pazardan aldığınız birkaç portakal ve limonun kabuğu da yardımcı olacaktır. Portakal ve limonları dilimleyip evin çeşitli yerlerine koyun. Fakat bir iki gün sonra dilimleri toplamayı ihmal etmeyin.

Karanfilli limonlu oda kokusu için; 1 limon kabuğu, 1 portakal kabuğu, 2 defneyaprağı, 3 tarçın çubuğu, 2 yemek kaşığı karanfil tanesi.

Lavantalı oda kokusu için; 1 bardak kurutulmuş lavanta, 1 çay kaşığı anason, 1 yemek kaşığı muskat, 1 yemek kaşığı karanfil, 1 çubuk tarçın.

Biberiyeli oda kokusu için; 1 limon kabuğu, 2 çubuk tarçın, taze biberiye, karanfil.

Evi Güzel Kokutan Çiçekler

Lavanta Kokusu

Lavanta çiçeği yetiştirerek, evinizde kalıcı koku sağlayın. Lavanta, Haziran ve Ağustos aylarında çiçek açan bir bitkidir. Bakımı oldukça kolaydır ve soğuğa dayanıklıdır. Geçirgen toprakları sever. Çiçek açması için güneşli ortamlarda bulunması gerekir.

Toprağını nemli olacak şekilde kontrol ederek sulayın, fazla suyu sevmez. Mart-Mayıs aylarında dikebilirsiniz. Sonbahar ayları budama için uygundur. Banyo suyuna eklendiğinde hem dinlendirici olur, hem de temizlik sağlar. Bakteri öldürme özelliği sayesinde, banyoda rahatça kullanabilirsiniz. Lavanta yetiştirerek, evinizde hem hijyen, hem de mis gibi koku sağlayın.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu