Evin Güzel Kokması İçin Pratik Bilgiler

Bahar aylarıyla birlikte evlere canlılık geldi. Evin güzel kokması için yazımızdaki tariflerden ilham alabilirsiniz.

Evinizin güzel kokması için ilk olarak, deterjan seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Deterjan alırken, yüzde yüz hijyen sağlayan kokulu deterjanları tercih edebilirsiniz. Kullandığınız deterjan evinizin havasını değiştirmenize de yardımcı olacaktır. Mesela; çiçek kokulu deterjanlarla evinizde bahar esintisi, egzotik kokulu deterjanlarla ise, yaz esintisini yakalayabilirsiniz.

Sıvı deterjanla uzun uzun temizlik yapacak vaktiniz yoksa, sprey deterjanları tercih edebilirsiniz. Sprey deterjanı lekenin üzerine sıkıp, ıslak bir bezle silebilirsiniz.

Evinizin güzel kokması için sadece kokulu deterjanları kullanmanıza gerek yok. Zemini sıcak su ile silecekseniz, suyun içine aromaterapik yağlar damlatabilirsiniz. Lavanta, leylak ve kayısı yağları tercih edebileceğiniz kokularının başında geliyor.

Çamaşır suyunun kokusundan rahatsız olmak istemiyorsanız, özel parfümlü çamaşır sularını tercih edebilirsiniz.

Evin Güzel Kokması İçin Bitkisel Çözüm

Eğer mevsim uygunsa pazardan aldığınız birkaç portakal ve limonun kabuğu da yardımcı olacaktır. Portakal ve limonları dilimleyip evin çeşitli yerlerine koyun. Fakat bir iki gün sonra dilimleri toplamayı ihmal etmeyin.

Karanfilli limonlu oda kokusu için; 1 limon kabuğu, 1 portakal kabuğu, 2 defneyaprağı, 3 tarçın çubuğu, 2 yemek kaşığı karanfil tanesi.

Lavantalı oda kokusu için; 1 bardak kurutulmuş lavanta, 1 çay kaşığı anason, 1 yemek kaşığı muskat, 1 yemek kaşığı karanfil, 1 çubuk tarçın.

Biberiyeli oda kokusu için; 1 limon kabuğu, 2 çubuk tarçın, taze biberiye, karanfil.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu