Evin odaları nasıl kullanılmalı?

Barınma ihtiyacı, insanoğlunun var oluşundan beri yaşamları için bir zorunluluktur. İnsanlar yaşam şekillerine, iklim şartlarına ya da diğer etkenlere göre evlerine şekil vermektedir.Yine ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenen, evin olmazsa olmaz bölümleri yatak odası, mutfak ve banyodur. Tek odalı bir evde dahi, temel ihtiyaçlara yönelik olarak bu bölümler bulunmalıdır.

Yaşam alanlarında temel ihtiyaçların giderilebileceği bölümlere öncelik verilmelidir. Sonrasında ise, sayısına göre diğer ihtiyaçlar için odalar dekore edilmelidir.

İkincil ihtiyaç oturma odasıdır. Oturma odaları işlevsel eşyalarla dekore edildiği zaman, diğer oda ihtiyaçlarına da çözüm sunabilir. Örneğin; yeterli alan varsa yemek masası yerleştirildiğinde aynı zamanda yemek odasını da içinde barındırmış olur ya da koltuk yerine çekyat tercih edilirse, misafir odasına dönüştürmeniz hiç de zor değildir.

Üçüncül ihtiyaç, çocuklu ya da çocuk sahibi olmayı düşünen aileler için çocuk odasıdır. Diğer aileler ise, yatılı misafirleri için misafir odasına öncelik verilebilir.

Dördüncül ihtiyaç ise kiler, temizlik odası gibi depolama alanlarıdır. Bu gibi malzemelerin depolandığı bir dolap zaten var ise sıradaki oda, ihtiyaca göre yemek odası, çamaşır odası, giyinme odası, hobi odası ve çalışma odası olarak dekore edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu