Eviniz için çevreci çözümler

Daha sağlıklı bir yaşam, doğru fikirlerin hayata geçirilmesi ile mümkündür. Evde değişiklik yaparken, daha çevreci ürünler tercih edilebilir.

Evde değişiklik yapma yöntemlerinden biri, yeni mobilyalar satın almaktır. Ancak, yeni mobilyalar almak yerine, eskilerin değerlendirilmesi tavsiye edilir. Bütçe için, daha ekonomik olan ikinci el eşya satan dükkânlar da tercih edilebilir. Kullanılmamış, yeni mobilyalar satın alınmak isteniyorsa, bunların geri dönüşümlü ve doğa dostu olan malzemelerden yapılmış olmasına özen gösterilmesi önerilir.

Ev için, mobilya, aksesuar ya da temizlik malzemesi satın alırken, etiketlerinin okunması tavsiye edilir. Zira tehlikeli madde ihtiva edebilirler.

Evdeki odaların duvar rengini değiştirerek de, fark yaratılabilir. Bunun için, duvar boyası alırken, çevre dostu boyaların tercih edilmesi önerilir. Piyasada birçok boya markasının, çevre dostu ürünleri bulunmaktadır. Bu nedenle, zararlı kimyasalların bulunduğu boyaların kullanılmaması tavsiye edilir. Ayrıca, boya yerine duvar kâğıdı da tercih edilebilir. Geri dönüşümlü kâğıttan yapılan duvar kâğıtlarının kullanılması önerilir.

Sağlıklı ve çevreci bir yaşam için, evde kolaylıkla yapılabilecek değişikler vardır. Bunun için evde bir geri dönüşüm kutusu edinilmesi önerilir. Hasır bir çamaşır sepeti bu amaçla kullanılabilir. Satın alınan ve okunan gazete ve dergiler ile geri dönüşümü olabilecek cam şişe gibi ürünlerin, bu kutu içinde biriktirilmesi tavsiye edilir.

Genellikle yatak ürünleri sentetik olur. Bu malzeme yerine, organik malzemeden yapılan ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Şilte, yorgan ve yastık gibi ürünleri satın almadan önce, mutlaka etiketlerinin okunması gerekir. Bu ürünlerin, doğal malzemelerden yapılmış olanlarının satın alınması önerilir.

Evde zeminde, sentetik halı ve kilim kullanımından kaçınılması gerekir. Bu ürünler, alerjik bünyeye sahip olanlar için de zararlıdır. Evde doğal malzemelerden yapılan, kilim ve halının kullanılması önerilir. Ayrıca ahşap zemin malzemelerin, her zaman daha sağlıklı ve çevreci ürünler olduğu unutulmamalıdır.

Siz de, bu öneriler ile evlerinizde daha sağlıklı bir yaşama yönelebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu