Eviniz için en doğru halıyı seçin

Halı seçiminde göz önünde bulunduracağınız birkaç küçük bilgi ile yaşadığınız mekana ferahlık katabilirsiniz.

Halılar, yaşam alanlarımıza sıcaklık ve ruh katmada büyük bir öneme sahiptir. Son yıllarda artan renk ve desen seçenekleriyle dekorasyonun önemli bir parçası haline gelen halılar, iç mekan özelliklerine göre doğru kullanıldığında yaşam alanınıza ferahlık katacaktır. Bunun için halı seçerken dikkat etmeniz gereken küçük püf noktalar bulunur. Örneğin; oturma odası gibi çok kullanılan bir mekan için açık renk halılardan uzak durmanızda fayda vardır. Açık renk halı, kirlenmeye müsaitliği ile sık kullanılan yaşam alanları için uygun bir seçim olmayabilir. Bunun yerine, daha koyu renklerde ve desenli halılar tercih edilmelidir. Unutmayın, desenli halı, leke ve kiri kamufle etmede oldukça başarılıdır.

Bebek ve çocuk odalarında, uzun tüylü halılar yerine, anti-bakteriyel ve anti-alerjik halılar tercih etmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca, bebek ve çocuk odalarında kaymayı önleyen halı tutucularını kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

İç mekanı olduğundan geniş ve ferah göstermek de doğru halı seçimiyle mümkündür. Duvara kadar bitişmiş halılar, iç mekanın dar ve kasvetli görünmesine sebep olacaktır. Halıların kenarlarında boşluk bırakmaya özen gösterirseniz, bulunduğunuz mekanda genişlik algısı yaratabilirsiniz.

Eğer aynı mekanda iki halı kullanacaksanız, halıların aynı boyutta olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü aynı boyuttaki halılar mekanın olduğundan küçük görünmesine neden olur.

Halı satın almadan önce bu tip püf noktalarını göz önünde bulundurarak yaşam alanlarınızı daha ferah hale getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu