Evin Güzel Kokması İçin Öneriler

Evinizi güzel kokutmanın çeşitli yöntemleri vardır. Kokulu mumlar ya da tütsüler yakabiliir, oda spreyleri ya da oda kokuları kullanabilirsiniz.

  • Lambanızın üzerine az miktarda vanilya sürerseniz, lambayı yaktığınızda koku odaya yayılacaktır. 
  • Biten parfüm şişelerinizi atmayın. Şişeleri çamaşır dolabınıza koyun. Böylece parfüm kokusu çamaşırlarınıza sinecektir. 
  • Az suyla kaynatacağınız birkaç tane karanfil evinizin mis gibi kokmasını sağlayacaktır. 
  • Evinizi saran yemek kokularından kurtulmak için kaloriferin üzerine, içine parfüm damlattığınız su dolu bir kap koyun. Kalorifer yandığı sürece, koku evinize yayılacaktır. 
  • Mutfağınızdaki kötü kokulardan kurtulmak için, bir tutam kahve ya da şekeri ocak demiri üzerinde yakın. 
  • Mutfağınızın güzel kokması için bir parça alüminyum kağıt üzerine biraz tarçın dökün ve fırının içine koyun. Fırının kapağını açık bıraktığınızda koku mutfağa yayılacaktır. 
  • Çöp kutularınızın mutfağınızın kokusunu değiştirmesine izin vermeyin. Çöp kutunuzun içine az miktarda karbonat ya da kabartma tozu dökerseniz kötü kokuların yayılmasını engellersiniz. 

1. Fırınınızı Kullanın: Fırınınızda hazırlayacağınız enfes kek, börek, poğaça ve kurabiyelerin kokusu evinizi sarar.

2. Kaynatın: Bir tencere suya tarçın çubukları ve karanfil atın ve kısık ateşte yavaş yavaş kaynatın. Su ısındıkça, tarçın ve karanfilin aroması evinizi dolduracak. Bunu favori bitki çaylarınızla da deneyebilirsiniz.

3. Özler: Mutfağınızdaki vanilyayı minik kaplarda evinizin farklı noktalarına yerleştirerek, özün içindeki alkolün uçarak, kokuyu açığa çıkarmasını bekleyin. Bunun gibi farklı özleri de deneyimleyin.

4. Öğütücüde limon kabukları: Mutfağınızda çöp öğütücünüz varsa, limon kabukları ve buz küpleri ile dönem dönem koku yayan bir temizlik deneyebilirsiniz. Limon kabuklarını ve buz küplerini çöp öğütücünüzden içeri atın. Öğütücü çalışırken, sıcak suyu da açın ki koku iyice yayılsın.

5. Meyve kaseleri: Limon ve portakal dilimleri ile doldurduğunuz kaseler sadece görünümleri ile değil, yaydıkları taze kokular ile de evinizin havasını değiştirir. 

6. Taze çiçekler: Sevdiğiniz çiçekleri taze taze düzenleyin. Hem görsel, hem de koku açısından doyurucu olacaktır.

7. Şömineyi Yakın: Evinizde şömine varsa, kışın mutlaka kullanmanızı öneririz. Şöminenin sıcaklığı ve yaydığı yanık odun kokusu her evi yuvaya dönüştürür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu