Eviniz renklerle dans etsin

Saflığın temsilcisi beyaz, liderliğin simgesi mavi ve asaletin rengi mor gibi farklı anlamlarla yüklü renklerin dili, evinizde konuşsun.

Renkler, insanın ruh halini belirler. Bu nedenle evinizin renk uyumu da karakterinize uygun olmalıdır.

Başta mobilyaların, duvar renkleri ve aksesuarla uyumlu olması adeta bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu uyum, her zaman için aynı renklerin seçilmesini gerektirmez. Ancak aynı renklerin, farklı tonlarını kullanarak olumlu bir sonuç elde edebilirsiniz.

Renkler, enerjilerini ve karakterlerini bulunduğu ortamdaki kişilere yansıtırlar. Her renk, tek başına önce olumlu etkilerini, daha sonra olumsuz etkilerini yükler. Bu sebeple, renkleri tamamlayıcı renkler kullanmanız önemlidir. Mesela, bej veya kum gibi nötr tonları, nil yeşili, turkuaz veya mavinin tonları ile destekleyebilirsiniz.

Evinizin her bölümü için farklı ama uyumlu bir ambiyans gereklidir. Bu dosyada, oturma odanız için kendinize uygun karakterleri ifade eden renk uyumlarını bulabilirsiniz. Oturma odaları, sohbet etmek ve dinlenmek için ideal olan bölümdür. Oturma odasında, kanepe, halı ve sandalyelerin renkleri ile duvar rengi uyumlu olmalıdır. Oturma odasının duvarlarının içinde bulunan eşyalardan daha açık renkte olması gerektiğini de unutmayın.

Enerjik
Mor, sanatçı ruha sahip insanların kullandığı bir renktir. Sadece mor ve tonlarını kullanarak pozitif yüklü bir ortam yaratabilirsiniz. Duvar renkleri için kullanmanız gereken renk uçuk bir lila da olabilir. Ayrıca, pozitif bir ambiyans için size mor ile beyaz rengini önerebiliriz. Şu bir gerçektir ki ışık bir odanın görünüşünü tek başına değiştirebilen bir etkendir. Bu nedenle, mor ve beyaz renk kullanacağınız odanın güneş ışığı almasına dikkat etmelisiniz.

Oturma odanızda mor ve beyaz renklerini kullanmak istiyorsanız;
• Duvar renginizi beyaza boyayabilir ve koltuk takımınızı kirli beyaz olarak seçebilirsiniz.
• Mor renklerin ağırlıklı olduğu bir tablo ile odaya ayrı bir hava katabilirsiniz.
• Beyaz sehpa ve beyaz yer vazoları ile dekorasyona ilavede bulunabilirsiniz.
• Ve son olarak mor renkte seçeceğiniz sehpa üstü bir obje ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Sade
Beyaz rengi, saflığı ve yeniliği sembolize eder. Beyazın yoğun olarak kullanıldığı oda, genişlik hissi verir. Bu yalın rengi, yukarıdaki siyah renk ile kombine ederek odanızın gücünü arttırabilirsiniz. Bu arada özellikle belirtmek isteriz ki, beyaz renk tercih edilen mekanların hastane ortamına dönmemesi için doğru ışıklandırılmanın yapılması gereklidir. Yukarıdaki görselde olduğu gibi tepeden aydınlatma yerine abajur ve aplik lambalar kullanabilirsiniz.

Oturma odanızda beyaz ve siyah renklerini kullanmak istiyorsanız;
• Siyah yer vazosu ile sehpa üzerine kullanacağınız objeler ile dekora farklı bir hava verebilirsiniz.
• Odanızda eski bir sandık varsa bunu, beyaz renge veya beyaza yakın bir renk tonu ile boyayıp, üzerine çiçek desenleri yapabilirsiniz.
• Koltuklarınız ne tarz olursa olsun üzerine koyacağınız birkaç yastık veya bir şal onu çok daha zarif gösterecektir.

Stabil
Adından da anlaşılacağı üzere, dengeli ve uyumlu renklerin buluştuğu bir dekorasyon stilidir. Stabil dekorda, uyumlu renklerin ölçülü bir şekilde mekana yansıdığını görürsünüz. Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere mavi ve pembenin farklı tonları kullanılmış ama renk dengesi bozulmamıştır. Bu nedenle uyum sağlayan ve kendi aralarında armoni yaratan tonlara yer vermelisiniz. Bej, kum ve haki gibi renk tonlarını, turkuaz, nil yeşili ya da pembenin uygun tonlarını kullanarak dengeli bir görünüm elde edebilirsiniz.
Odanızda pembe ve mavi renkleri kullanmak istiyorsanız;
• Mavi ve yeşil kullanımı, sükuneti temsil eder. Bu renkleri dengelemek için pembenin uygun renklerini kullanabilirsiniz.
• Mesela, mavi tonundaki koltuğunuzu pembe, bej ve turkuaz renkleri ile karışık bir yastık ile tamamlayabilirsiniz.
• Yeşil renk için canlı bir bitkiden faydalanabilirsiniz.
Saray
İşte parlak renklerin, kahverengi ile buluştuğu an… Geçmişin çizgileri ile birleşen modern çizgiler, nasıl da asil bir hava yaratıyor! Parlak kumaşlarla kaplı koltukları, dore sarısı ile kuşatılmış ve kahverengiye bulanmış bir masa tamamlıyor. Görseldeki mavi, bej ve kırmızı tonlarının birbirine karıştığı elişi dokuma halısı ise odaya ayrı bir hava katıyor. Klasikleşmiş çizgileri, modern çizgilerle birleştirmek isteyenler için vazgeçilmez bir dekorasyon stilidir.

Renk Merkezleri
• Marshall KEY Showroom, deneyimli iç mimarlarıyla renk ve rengin dekorasyonda kullanımı hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor. Marshall’ın renklendirme programları ile hangi rengin eşyalarla daha uyumlu olduğunu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

• Filli Boya, ColorExpress renklendirme sistemi “Kişiye Özel Renk Üretimi” ile evinizi dilediğiniz gibi renklendirmek oldukça kolay. 1108 renk ve 50 renk tonu grubundan oluşan, istenilen renk tonunu tanımlayabileceğiniz ve tüm renkleri seçebileceğiniz ColorExpress Kişiye Özel Renk Üretimi ile ister bir litre ister yüz litre olsun, size özel tercihleri hayata geçirebiliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu