Evinizde Bir Vurgu Duvarı Oluşturun

Evinize renk katmak istiyorsanız, tek bir duvarı canlı bir renk ile boyararak, vurgulayabilirsiniz.

 Vurgu duvar, evin dekorasyonuna renk ve canlılık katmanın yollarından biridir. Vurgu duvarı oluşturmak için boya ya da desenli duvar kağıdı kullanabilir, odadaki mobilyalarınızı bu doğrultuda yerleştirebilirsiniz.

  1. Bir renk seçin

Genellikle vurgu duvarı odada bir odak noktası oluşturur. Odanın genelindeki renk tonlarından birini seçmek uygun olur. Böylece, oda derinlik ve bütünlük kazanır. Eğer vurgu duvarı için seçtiğiniz renk çok canlı bir renk ise, bu rengi mutlaka odanın genelinde de sanat eserleri, aksesuarlar ya da bir halı ile devam ettirmek gerekir.

  1. Hazırlayın

Duvarı boyamadan önce, iyice temizleyerek hazırlamak gerekir. Duvarın yüzeyini ve köşelerini ıslak bir bezle temizleyin. Daha sonra hafifçe zımparalayın.

  1. Boyayın

Tek bir duvar olsa da, boyamak zaman alır. Kaç kat boya atacağınız, arzu ettiğiniz renk yoğunluğuna göre değişir. Genellikle, açık bir renk istiyorsanız, bir ya da iki kat, daha koyu ve zengin bir renk istiyorsanız, iki ya da dört kat gerekir. En iyi boyama tekniği yavaş ilerlemektir, özellikle de koyu renklerle.

  1. Farklılaştırın

Bir vurgu duvarı hazırlamak için, illa boyamak gerekmez. Odaya hareket katmak için desenli bir duvar kağıdı da kullanabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, diğer duvarları ya natürel bir renk, ya da duvar kağıdından bir renk ile boyamanız, odadaki bütünlüğü ve uyumu sağlar.

  1. Mobilya yerleşimini planlayın

Vurgu duvarınız hazır olduğunda, mevcut mobilya ve aksesuarları nasıl yerleştireceğinize karar vermeniz gerekir. Bir yatak odası için yatağı vurgu duvarının önüne yerleştirebilirsiniz. Oturma odası için vurgu duvarının önünde oturma grupları olabilir. Vurgu duvarını özellikle yemek odalarında tercih edebilirsiniz. Bu sayede, yemek odasında zor elde edilen görsel ilgi yaratıcı unsur olarak vurgu duvarını kullanabilirsiniz.

Evinizde bir vurgu duvarı oluşturarak, evin dekorasyonuna hareket katabilir, odak noktası oluşturarak, bütünlüğü yakalayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu