Evinizde kiler hazırlıkları

Evinizde düzenli ve eksiksiz bir kiler hazırlayarak, mutfağınızı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Evinizde düzenli ve eksiksiz bir kilere sahip olmak, mutfağı da keyif haline getirir. Aklınıza gelen bir yemeği, ilgili malzemelerin tamamı mevcut ve elinizin altında olduğu için, kısa zamanda hazırlayabilirsiniz. Düzenli bir kileri takip etmek ve azalan malzemeyi önceden tespit ederek, yerine koymak da kolaylaşır.

Evinizdeki kiler hazırlıklarında aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar vardır:

  • Kileriniz ayrı bir oda olabileceği gibi, ufak birkaç dolap ya da duvar rafı da olabilir. Önemli olan kiler olarak kullanacağınız alanın havadar olması, az ışık, düşük nem ve nispeten serin bir havaya sahip olmasıdır.
  • Kiler rafları geniş olmalıdır. Ancak raflar çok derin olduğunda malzemeleri bulmak zorlaşacağı için bu tercih edilmemelidir.
  • Birlikte kullanılan malzemelerin bir arada yerleştirilmesi ve muhafaza edilmesi uygun olur.
  • Hemen hemen bütün malzemeler hava almayan kaplarda muhafaza edildiğinde, daha uzun dayanır. Cam, metal ya da plastik kavanozlar bunun için uygundur.
  • Evde hazırladığınız ve kendi kapattığınız yemeklerin  üzerlerine mutlaka birer etiket ile hazırlandıkları tarihi not edin. Etiket ile tarih belirtme işlemini satın aldığınız diğer ürünlere de uygularsanız, zamanı geçmiş malzemeleri bir bakışta ayırt edebilirsiniz.
  • Soğan ve patatesin kilerin özellikle serin ve karanlık bir noktasında muhafaza edilmesi gerekir. Ne var ki, soğan ve patatesi birbirine yakın muhafaza etmek bozulmayı hızlandırır.
  • Kiler yiyecek malzemelerin yanı sıra, yemek dışı malzemelerin de saklanması için uygundur. Ampul, mum, kibrit, sepet, tepsi gibi malzemeleri de bu alanda tutabilirsiniz.

Kileri tam ve düzenli bir evde, yemek yapmanın her zamankinden daha keyifli bir hal aldığını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu