Evinizde kış çiçeklerine yer açın

Kış geliyor diye evinizi, terasınızı, balkonunuzu veya bahçelerinizi renklendiren çiçeklerinizden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Dilerseniz, kışın soğuğuna dayanıklı kış bitkileri ile çiçeklerin rengârenk dünyasından keyif almaya devam edebilirsiniz.

Kış Çiçekleri

Çuha çiçeği

Çuhaçiçeğigiller’den olup, anayurdu Çin’dir. Soğuk havayı çok seven çuha çiçeği, kış aylarında evde bakmak için ideal bir bitkidir. Çok şiddetli olmadığı sürece güneş ışığını sever, ancak en iyi gelişimi yarı gölge ortamlarda gösterir. Soğuk havada çiçeklenir ve renk seçeneği fazladır.

Atatürk Çiçeği

Atatürk Çiçeği

Açmış olduğu turuncu, sarı, mor, beyaz, pembe veya kırmızı çiçekleri, ortama güzel bir koku yayar. Geniş saksılara dikilmesi gereken çuha, nemli toprakları sever; ancak aşırı miktarda su verilmemelidir.

Sütleğengiller ailesinden olup, uzun yıllar boyu yaşayabilen Atatürk çiçeği, kışın yaprak dökmeyen bir çalı türüdür. Yaprakları, uzun saplı ve büyüktür. Atatürk çiçeği, güneşten hoşlanmaz; yarı gölge alanları sever. Sıcak ortamlarda bulundurulmamalı ve yaprakları ile toprağı sürekli nemli tutulmalıdır. Aralık ayının sonlarına doğru açan sarı minik çiçekleri ve bu çiçeklerin altındaki kıpkırmızı çiçek bürgüleri, yaklaşık iki ay sürmektedir. Kış mevsiminde canlı kırmızı rengi dolayısıyla sıklıkla tercih edilen bir bitkidir.

Bitki, Atatürk zamanında ülkemize getirildiği ve Atatürk tarafından çok sevildiği için bu ismi almıştır.

Siklamen

siklamen-1

Çuhaçiçeğigillerden ve anayurdu Ortadoğu olan siklamen, kışın bakımı oldukça kolay bir bitki türüdür. Soğanlı bir bitki türüdür ve uzun ömürlüdür. Yaprakları kalp şeklinde olan siklamenin çiçekleri de beyaz, pembe, mor ve kırmızı renklerdedir.

Siklamen, özellikle çiçek açtığı dönemlerde bolca su ister. Ancak, saksının dibinde su biriktirilmemeli ve yapraklarına su değdirmemeye özen gösterilmelidir. Yarı gölge ve serin alanlarda bakılmalı, güneş ışığına direkt olarak maruz bırakılmamalıdır.

Açelya

acelya

Fundagiller ailesinden olan açelya,  yaz-kış çiçeklenen ve çok sevilen bir salon bitkisidir. Anayurdu Çin olan bu bitki, kış mevsiminde kırmızı ve pembe tonlarda çiçekler verir. Kireçsiz ve asitli toprak ile suyu çok sever. Haftada bir defa yapraklarına kireçsiz su püskürtülmelidir. Doğrudan ışık gelen yerler yerinde, yarı gölge alanlarda bakılmalıdır. Kuzeye bakan balkon ve pencerelere yerleştirildiğinde en güzel sonucu veren açelyayı satın alırken, çiçek goncalarının sayısının fazla olmasına özen gösterilmelidir.

Rengârenk çiçekler açan bu bitki türleri sayesinde evlerinizi kışın da canlı tutabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu