Evinizde “Zen” sakinliği yaratın

Zen felsefesi, kişinin bedensel ve zihinsel olarak arınmasını ifade eder. Felsefenin temelinde, insanların kendilerini yoran düşüncelerden ve nesnelerden kurtulması, güzellikleri, yalın olan unsurlarda bulmayı tercih etmesi yatar.

Aslına bakılırsa Zen, “sadelikten zevk almak” demektir. Bu doğrultuda bir ev dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız, evinizde mümkün olduğunca az eşya bulundurmanız ve bu eşyalar ile evde pozitif bir hava yaratmanız gerekir. Zen felsefesi gereği, zihinsel ve bedensel huzur nesnelerden ziyade, doğadan bulunur.

Zen düşüncesine bağlı olarak bir ev dekorasyonu oluşturulmak istendiğinde, kullanılan ürünler her zaman doğal olmalıdır. Bu unsur, istenilirse evin her alanında uygulanabilir. Örneğin, mutfakta kullanılan havan ahşap yapım olabilir, banyo duvarları ise taş malzemeden döşenebilir.

Felsefe uygun dekorasyon oluştururken neler uygulanabileceği konusunda ise, genel olarak şunlar söylenebilir; duvarlarda her zaman beyaz ve krem gibi açık renkler kullanılmalıdır. Yapı malzemesi olarak doğal taş ve granit tercih edilmelidir. Zeminde de, toprak tonları kullanılmalı ve böylelikle duvarlar ile bir bütünlük oluşturulmalıdır. Kullanılan aksesuarlarda hasır ürünler tercih edilebilir.

Zen felsefesinde az eşya kullanılmasının sebebi, enerjinin eşyalar arasından kolaylıkla akmasını sağlamaktır. Bu felsefe doğrultusunda oluşturulan dekorasyon, az eşyadan dolayı kişiye yaşam zorluğu çıkarmamalı; aksine ona huzur vermelidir. Felsefeye göre, yaşamda her etkinlik dolu dolu yaşanmalı, başka şeylerin o anı bölmesine izin verilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu