Evinizdeki Mermer Yüzeylerin Bakımı

Evinizde mermer tezgah ve masa üstlerinin bakımı için öneriler. Mermer yüzeylerin bakımı nasıl yapılır?

Mermer tezgah veya masa üstlerinde sık kullanılan bir malzemedir. Yapısından dolayı kolayca lekelenip, çizilebilir. Mermer yüzeyler genellikle koruyucu bir tabaka ile kaplıdır. Kullanımınıza göre bu kaplama her yıl veya iki senede bir tekrarlanabilir.

Rutin temizlik nazikçe yapılmalıdır. Mermer yüzeyin haftada bir veya iki kez yumuşak bir bez ile tozunu alın. Mermeri belirli aralıklarla ılık suyla nemlendirilmiş bir bezle temizleyin. Beze bir parça bulaşık deterjanı da koyabilirsiniz. Sabunu başka bir nemli bezle silin. Mermer yüzeylerinizde asla sert ve aşınıdırıcı özellikli temizleyiciler kullanmayın. Hırdavatçılarda bulabileceğiniz mermer cilasını düzenli olarak uygulayarak, mermer yüzeyinizin parlaklığını korumasını sağlayabilirsiniz.

Mermerin lekenlenmesini önlemek için bardak altlığı ve nihale kullanın. Sert objelerin altına kumaş koymazsanız, mermer çizilebilir. Mermere bir şey döküldüğünde hemen nemli bezle temizleyin ki leke işlemesin.

Mermer temizliği ile ilgili daha fazla bilgi için diğer yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Selam benim mermer den masam var üzerindeki plastik kaplama çatladı.Bende onu komple sökmek istiyorum nasıl temizleyebilirim teşekkürler.

    1. Merhaba Filiz Hanım, beyaz sirke ile sıcak suyu karıştırıp bu karışımla silebilirsiniz. Kolaylıklar.

  2. merhaba, mermer sehpam üzeri üzeri hep bardak izi oldu, su dökülse ve üstünde kurusa bile iz bırakıyor, nasıl geçirebilirim. teşekküelr

    1. Merhaba,

      Su lekeleri çok zor çıkıyor. Maalesef anında müdahale etmek gerekiyor. Eğer uzun süredir oradaysalar maalesef geçmeyeceklerdir. :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu