Evinizi aydınlatmadan önce plan yapın

Evinizi nasıl aydınlatacağınıza karar vermeden önce bir plan yapın. Plan yaparken hangi odayı, ne amaçla, günün hangi saati kullandığınızı göz önünde bulundurun.

Plan yapmaya başlamadan önce, ilk iş olarak odalarınıza bir göz atın. Odalarınızın güneş alıp, almadığına ve mobilyaların yerlerine dikkat edin. Aydınlatma planı yaparken odalarınızı ayrı bir bölüm gibi düşünmeyin. Evin geneline hakim olacak bir atmosfer yaratmayı planlayın. Yaptığınız planın mümkün oldukça, yalın olmasına dikkat edin.

Evinizdeki priz sayısını belirleyin. Priz sayısının yeterli olmadığı evlerde, prizlere aşırı yükleme olur. Eğer priz sayısı yeterli değilse, odalarınıza priz ilave ettirebilirsiniz. 

Odanızı ne amaçla kullandığınız önemlidir. Yemek odanızda, mutfakta tepeden ışıklandırma yapabilirsiniz. Çalışma odalarında ışıklandırmayı daha çok masaya odaklayabilirsiniz. Yatak ve dinlenme odalarında fazla ışığa gerek duyulmadığı için, abajur kullanabilirsiniz. Eğer oda da sabit bir aydınlatma varsa, eşyalarınızı ona göre yerleştirebilirsiniz. 

Diğer bir seçenek olarak, evdeki tüm aydınlatmayı tek bir düğmeyle kontrol edebilirsiniz. Işık ihtiyacınızın yönünü, şiddetini tek bir aydınlatma ile sağlayabilirsiniz. Ayrıca evinizde reosta kullanarak, isteğinize bağlı olarak elektrik akımını azaltıp, arttırabilirsiniz. 

Evinizi aydınlatırken, ev halkının yaşlarını da göz önünde bulundurun. Yaş ilerledikçe duyulan ışık ihtiyacı artacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu