Evinizi aydınlatmanın püf noktaları

Evinizin aydınlanma şekli, ışığın yeterliliği ya da yetersizliği sizi doğrudan etkiler. İşte bunun için evinizi aydınlatırken bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz.

Işık kullanımında amacınız sadece ortamı aydınlatmak değil, iyi görme koşullarını sağlayarak, mekan içinde yaşayanlara huzur veren bir atmosfer yaratmak olmalıdır. Doğru ışıklandırma göz sağlığı açısından da çok önemlidir. Kötü ışık kullanımı göze zarar verebilir, hatta bozabilir de.

Evinizde; estetik ve yansıttığı hoş ışıkla gözlerinizi dinlendiren abajurlar kullanabilirsiniz. Abajurlar son zamanlarda aksesuar olarak da tercih ediliyor.

Evinizi aydınlatmanın püf noktaları

* Yemek odasında eşit dağılmış bir ışık için avize kullanabilirsiniz. Ortamın aydınlanması için yeterli ışığı sağlayan abajurlar, aynı zamanda gösterişli bir ortam yaratır.

* Yatak ve çocuk odalarında göz kamaştırmayan genel bir aydınlatma yapılmalıdır. Bunun yanı sıra okuma için başucu aydınlatması da yapabilirsiniz.

* Salon ve oturma odalarında genel aydınlatma yerine, abajur ve lambader gibi ışığı direkt göze vermeyen modeller kullanabilirsiniz.

* Tv izleme, kitap okuma gibi farklı faaliyetlerin gerçekleştiği alanlarda ise sabit ışıklandırmadan uzak durmalısınız. Bunun yerine bu tarz mekanlarda raylı spotlar kullanmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu