Evinizi pastan kurtarın

Evinizde kullandığınız makas, bıçak gibi kesiciler, ocak, kapı kilitleri, mutfak ve banyodaki musluklar farklı nedenlerden dolayı zamanla paslanabilir. Paslanan ev gereçlerinize bakım yaparak, onları eski haline çevirebilirsiniz.

Yemeğin, suyun taşması ve geç temizlenmesi zamanla ocağın paslanmasına neden olur. Ocağın üzerindeki pas lekesini çıkarmak için soğan kullanabilirsiniz. Büyükçe bir soğanı ikiye bölün ve paslanan yerin üzerine bırakın.

Makas ve bıçak evde en çok kullanılan kesici aletlerdir. Bu kesici aletlerin sık sık suya maruz kalması zamanla paslanmalarına neden olur. Bıçak ve makas üzerinde oluşan pas lekesini çıkarmak için gaz birebirdir. Bir bezi gaza batırın ve paslanan yeri silin. Bu işlemi birkaç kez uygulayın. Sonra bıçak ve makası yünlü bir kumaş parçası ile kurulayın.

Kilit ve sürgü evde paslanan diğer parçalardan ikisidir. Kilit ve sürgü üzerinde oluşan paslanmayı gidermek için, paslanan yerleri karbonatlı su ile ovun.

Sadece evinizdeki gereçler değil, çamaşırlarınızda paslanma lekesinden nasibini alır. Çamaşırlarınızda meydana gelen pas lekesini çıkarmak için, limon ile lekenini üzerini ovun.

Evde paslanma sorununa en çok mutfak ve banyo musluklarında rastlanır. Paslanan demir malzemelerinizi içine sülfürik asit konulmuş suda bekletin ya da leke çıkana kadar ovun.

Kışın balkonunuzda paslanan metal masa ve sandalyelerinizi bahar döneminde boyayarak temiz ve bakımlı görünmelerini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu