Evinizi seramikle nasıl döşeyebilirsiniz?

Evinizin duvar ya da zeminini seramikle kaplamadan önce, döşemeyle ilgili olarak işinize yarayabilecek önerileri okuyun…

Evinizin zemin ve duvarını seramikle kaplamak için çimento ya da karo yapıştırıcılar kullanabilirsiniz. Yapışmasının kolay olması nedeniyle karo yapıştırıcılar, günümüzde daha çok tercih ediliyor. Bunun yanı sıra, işçilikten ve malzemeden tasarruf sayması da tercih edilmesinin diğer önemli etkenlerindendir.

Döşeme yapmadan önce

İşe başlamadan önce, kendinize neyi nasıl yapacağınıza dair bir plan hazırlayın. Zemini seramikle döşemeye başlamadan önce, kırık ya da bozulmuş yüzeyleri çimento harcı ile düzenleyin.

Seramik karoları, üç – beş mm. derzli döşemeye özen gösterin. Döşemenin düzgün olmasını istiyorsanız, eşit aralıklı döşeme yapmak için, + şeklinde malzeme ( derz artısı ) kullanmaya çalışın.

Seramikleri yapıştırmak için, karoya uygun bir yapıştırıcı kullanın. Kireç kullanmamaya özen gösterin.

Seramik döşeyeceğiniz yerin, 10 C’nin üstünde sıcaklığı olmalıdır.

Döşeme

Seramiği yapıştıracağınız yerin üzerine mala sürün. Tüm zeminde malanın aynı kalınlıkta olmasına özen gösterin. Karolar arasına derz aralığı bırakarak, yapıştırın. Yerler kuruduktan sonra dolgu malzemesi ile araları doldurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu