Evinizi Stressiz Taşımanın Püf Noktaları

Ev taşımak uzun süreli bir plan gerektiriyor. Evi stressiz şekilde taşımanın püf noktaları nelerdir? Evden eve nakliyat titiz bir planlama ve disiplinli bir çalışma gerektiriyor. Tüm hazırlıkları plana uygun şekilde yaparsanız yeni evinize kolayca taşınabilirsiniz.

Bir evden diğerine taşınırken stresli günler geçirebilirsiniz. Fakat yapacağınız iyi bir planla bu stresi azaltabilir ve eşyalarınızı kolayca diğer eve taşıyabilirsiniz. Eviniz sizin huzur bulduğunuz tek yer iken bunun değişikliği şüphesiz ki en telaşlı ve en stresli günlerinizin habercisidir.

Eviniz sizin huzur bulduğunuz tek yer iken bunun değişikliği şüphesiz ki en telaşlı ve en stresli günlerinizin habercisidir. Evinizi taşırken yapacağınız sağlam bir plan ile bu stresli ve telaşlı günlerinizi hafifletmeniz mümkün. 

Evden Eve Nakliyat Çeşitleri

Evinizi taşımaya karar verdiğinizde nasıl bir nakliyat hizmeti istediğinize de karar vermelisiniz. Eğer tüm eşyaları kendiniz taşıyacaksanız bir kamyon kiralamalı ve eşyaları kendiniz paketlemelisiniz. Fakat eşyalarınız çoksa ve nakliye işlemleriyle uğraşmak istemiyorsanız bir nakliyat firması ile anlaşmalısınız.

Bir nakliyat firması ile çalışacaksanız nasıl bir hizmet istediğinize de karar vermelisiniz. Bu hizmetler üç çeşittir.

  • Tüm paketleme ve demontaj işlemleri nakliyat firması tarafından yapılır. Bu hizmet şeklinde siz sadece değerli eşyalarınızı ve dilediğiniz birkaç eşyayı yanınıza alırsınız. Firma, evdeki tüm eşyaları paketler ve yeni evinize yerleştirir. Montajını da yapar.
  • Diğer bir hizmette firma sadece mobilya ve beyaz eşyaların paketlemesini yapar. Mutfak eşyaları ve diğer ufak tefek eşyaları siz paketlerisiniz. Nakliyat firması eşyaları taşır ve sadece mobilya ve beyaz eşyaların kurulumunu yapar.
  • Diğer bir hizmette ise tüm montaj demontaj işlerini siz yaparsınız, nakliyat firması sadece taşır. Bu hizmette taşıma konusunda yardım gerekir.

Birinci ve ikinci seçeneklerdeki hizmetler taşınma sürecini oldukça kolaylaştırır.Üçüncü seçenekte ise sizin çok dikkatli davranmanız gerekir. Taşıma sırasında eşyaların zarar görmemesi tamamen paketlemeye bağlıdır.

Firmalardan nakliye hizmeti almak istediğinizde bu üç seçeneği de aklınızda bulundurun. Böylece bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz. Eğer üçüncü ile ikinci seçenek arasında çok fazla fiyat farkı yoksa ikinci seçenek önerilir.

Nakliye firmasını en az iki hafta önce araştırıp karar vermelisiniz. Belirlediklerinizde fiyat alın ve karşılaştırma yapın. En az dört gün önce de birine karar verin. Hangi firmayla çalışırsanız çalışın, muhakkak sözleşme yapın.

Ev Taşımanın Püf Noktaları

Ev taşımak uzun süreli bir plan gerektiriyor. En azından birkaç hafta önceden bulunduğunuz evi gözden geçirmeniz gerekir. Evi taşımadan birkaç hafta önceden bulunduğunuz evi gözden geçirmeniz gerekli. 

Mevsim değişikliğinde yaptığınız gardırop temizliğini bu sefer bütün evinizde uygulamanız gerekiyor. Yani yükünüzü hem maddi hem de manevi olarak hafifletmeniz gerekli. Eski ve kullanılmayan eşyalarınızı atmalısınız. Kullanılabilir fakat yeni evinize götürmek istemediklerinizi ise uygun bir ücret karşılığında eski eşyalarla ilgilenen mağazalara satabilirsiniz

Bu aşamadan sonra sıra kalan eşyaların paketlenmesine gelir. Eskiler de gittiğine göre sıra kalanları paketlemede. En güvenilir yol, bu işi kendinizin yapması. Oda oda yapacağınız paketlemede kırılacak eşyaları ve diğerlerini ayrı ayrı kolilere doldurmanız daha güvenli olacaktır. Tabi kolinin hangi odaya ait olduğunu ve koli içerisindeki eşyaların hangi özelliğe sahip olduğunu mutlaka koli üzerine not ediniz. Taşınma sırasında meydana gelebilecek kayıpları azaltmak ve takip etmek amaçlı bu kolilerinizi de bir liste haline getirmeniz gerekli. 

Beyaz eşyalarınızın ve mobilyalarınızın yetkili servisleriyle mutlaka görüşün ki bu eşyaların sökülmesi ve tekrar monte edilmesi hakkında sağlam bir bilgi alın. Ayrıca buzdolabınızı ve derin dondurucunuzu taşınmadan birkaç gün önceden mutlaka boşaltın ve defrost işlemini gerçekleştirin. 

Yeni evinizle ilgili bir yerleşim planı yapın ki giden kolilerinizin odalara aktarımı kolay olsun. Taşınmadan önce yeni evinizin yerleşim planına karar verin. Böylece eski evinizden getirdiğiniz kolilerin doğru odalara dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Eşyalarınız hazırlandığına göre sıra elektrik, su, doğalgaz vb. gibi aboneliklerinizin iptali ve yeni evinize tekrar bağlanması için gerekli başvurular. Bunları mutlaka taşınmadan birkaç gün önce yapın. 

Eşyalarınızın taşınabilmesi için ayrıntılı bir nakliye şirketleri araştırması yapın. Hem güvence hem de ücret olarak size en uygun nakliye şirketinizi seçtikten sonra onlara mutlaka yeni eviniz ile ilgili yaptığınız yerleşim planınızı verin ki taşınan koliler doğru yerlere rahatlıkla konulabilsin. 

Eski eviniz ile ilgili yapmanız gerekenler bittiğine göre yeni evinizin temizliğine geçebilirsiniz. Bu temizliğiniz oldukça ayrıntılı ve yorucu olacaktır. Bunun için gerekirse temizlik şirketlerinden yardım almanız da mümkün. 

Adres değişikliğinizi bildirmeniz zorunlu olan abonelik ve kayıtlarınız var ise adres değişikliği bildirinizi bu yerlere iletmeyi unutmayın. 

Büyük gün geldi ve artık taşınıyorsunuz. Taşınma gününüzde tek irtibatınız nakliye şirketi olacaktır. Onlardan önce yeni evinizde olmaya gayret gösterin ki adres ve eşya yerleştirme konusunda eksiklik ve yanlışlıklar meydana gelmesin. 

Taşınırken yapmış olduğunuz koli listenizi taşınma esnasında kontrol edin ki eksik bir durumda nakliye şirketiyle direkt temasa geçebilin.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu