Evler için Ev Saunası

Sauna günün stresinden sıyrılıp sıcak, nemli ve ahşap bir oda içerisinde hem terleyerek hem de gevşeyerek dinlenmenizi ve rahatlamanızı sağlayan bir kabinidir. 

Darrin Hasley Capstone Realty
Görsel: Darrin Hasley Capstone Realty

Sauna, geleneksel Fin hamamıdır. İlk halk saunası Berlin Olimpiyatları sırasında Finli sporcular tarafından kullanılmış ve buradan dünyaya yayılmıştır.

Saunanın sağlığa olumlu katkıları olduğu bilinen bir gerçektir. İnsanların rahatlamasını, zinde kalmasını sağlayan bir sistemdir. Dolaşım sistemi saunadaki sıcaklık sayesinde hızlanır, böylece gözenekler açılır ve temizlenilir.  Sauna, vücudu toksinlerden ve ölü hücrelerden terleme yoluyla arındırır. Kasları yumuşatıp gevşetir.

Günümüzde evlerde de sauna bulunmaktadır. Ev saunası, evlerin banyolarında kolayca kurulabilmekte ve evleri küçük birer spa merkezi haline getirmektedir.

Prestige Saunas Ltd
Görsel: Prestige Saunas Ltd

Ev Saunası

Klasik buharlı saunalar, içerideki ızgara üzerinde duran taşlar vasıtasıyla kendilerine özel sistemleriyle buhar üretirler. Yeni nesil modern saunalarda buhar sağlayan taşlar yerine, kalker panellerin kullanıldığı bir sistem mevcuttur.

Bir müddet saunada kalan kişi, buradan çıkarak soğuk suyun altına girer ve sonra sıcak odaya döner. Böylece vücudun yaşam fonksiyonları ani şokla kendine gelir ve dolaşım kuvvetlenir.

Ev saunaları genellikle kuruluma hazır halde satışa sunulur. Fakat banyonuza ya da zevkinize uygun bir modüler sauna için de üretici firmayla görüşebilirsiniz. Sauna malzemeleri de banyo malzemeleri satılan yerlerden temin edilebilir.

Leslie Saul & Associates
Görsel: Leslie Saul & Associates

Ev Saunası Nereye Kurulabilir?

Sauna genellikle villa tipi büyük evlerde tercih edilse de apartmanlarda da kullanılabilir. 150 metrekarenin üstündeki evlerde ya da büyük banyolu evlerde rahatça kurulum yapılabilir.

Buharsız saunalar genellikle banyosunun kırılıp dökülmesini istemeyen kişilerce tercih ediliyor. Mobilya tarzında tasarlanmış buharsız saunalar her eve uygulanabiliyor. Buharsız sauna için bir metrekarelik alan yeterli oluyor. Klasik sauna içinse 2-3 metrekarelik alan gerekiyor.

gindesignsgroup
Görsel: Gindesignsgroup

Ev Saunası Nasıl Çalışır?

Sauna ile ilgili temel problemlerden biri ısının gerektiği gibi ayarlanamamasıdır. Bu duruma termostat arızası sebep olabilir. Bu durumda termostatı değiştirmek gerekir.

Saunanın içindeki ahşap yapıyla ilgili bir sorun varsa, işinin ehli bir marangozdan yardım almanız gerekir.

Folio Design LLP
Görsel: Folio Design LLP

Hatalı ya da kalitesiz bir malzemeyle, fazla ya da eksik yapılmış bir yalıtım sağlık için tehlike oluşturmaktadır. Bu sebeple saunayı aldığınız firmayı iyi araştırmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu