Evlerde Bahar Bakımı Vakti

Baharın gelmesiyle birlikte evlerde hem neşe hem de telaş var. Bahara hazırlık sürüyor. Doğa tazelenirken evinizdeki tadilat işlerini de ihmal etmeyin.

aharın gelmesiyle birlikte evlerde bir koşuşturmaca başladı. Yeni bir mevsime girerken evinizi de yenilemenin zamanı geldi. Evde ilkbahar bakımı başlasın. İçinde bulunduğumuz bu bahar aylarında evinizi yenilemek için yapabilecekleriniz:

Evinizin dış görüntüsü her zaman için önemlidir. Bunun için bahar bakımına evinizin dış görünümünden başlayabilirsiniz. Bahar ferahlık anlamındadır. Evinizin dışını saran ağaç dalları varsa bunun için, ilk iş olarak dış cepheyi saran ağaç dallarını budamalısınız.

Evde Bahar Bakımı

Pencere ve dış cepheye izolasyon yaptırın. Bu izolasyon sizi yazın sıcaktan koruyacağı gibi, kışında soğuğa karşı koruyacaktır. Tüm sene boyunca çatıda oluşan yosunları temizleyin. Eğer çatlak varsa, macun yardımıyla çatlakları kapatın.

Evinizin dış cephe boyası eskimişse, dış cephenizi boyatabilirsiniz. Renk seçiminde bahara uygun renkler düşünseniz de, dış cephe çok sık boyanmadığı için her daim kullanabileceğiniz renkleri seçebilirsiniz.

Özellikle yaptırdığınız boyanın patlak bir boru yüzünden bozulmasını istemiyorsanız, su tesisatında oluşabilecek kaçakları kontrol ettirin. Gider borularını gerekiyorsa yenileyebilirsiniz.

Banyo ve mutfak gibi suyun yoğun olduğu yerlerde meydana gelebilecek su sızıntılarını önlemek amacıyla, fayans aralarını dolgu malzemeleri ile güçlendirebilirsiniz.

Evde Bahar Bakımı

Bahçe, veranda ve dış cephe kaplamalarınız ahşap ise, bunları vernikleyerek yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ayrıca yaza hazırlık olarak da, pencerelerinize sinek telleri monte ettirebilirsiniz.

Balkonlarda bahar hazırlığı

Baharla birlikte tüm kış dinlenen bitkilerin de canlanma vakti geliyor. Bahar ve yaz aylarında bitkilerinize bakım uygulayarak, balkonunuzu hareketlendirebilirsiniz.

Mevsimsel olarak, toprağını değiştirdiğiniz saksıları boşaltın. Yeni toprak ile torfu harmanlayın. Daha sonra yeni ekeceğiniz bitki ile bu karışımı saksıya yerleştirin.

Saksıda kalıcı bitki yetiştiriyorsanız, bu bitkileri budamasını zamanı geçmeden gerçekleştirin. Yaz ortasına doğru balkonda yetiştirdiğiniz, kekik, mercanköşk ve ada çayı gibi baharatların yenilebilir çiçeklerini yemeklerinizde, salatada ve kokteyl içinde kullanabilirsiniz.

Evde Bahar Bakımı

Tadilat zamanı

Bulunduğunuz mevsime göre birbirinden farklı tadilat işleri vardır. Öncelikle baharı karşılarken yapılabilecek tadilatlara karar vermelisiniz.

Çatı tadilatı için havanın kesinlikle yağmursuz olması gerekiyor. Çatı bakımı için yaz ayları uygun zamanlardır. Dış cephe boyası ve mantolama içinde yine en uygun zaman yaz ayarıdır.

Boya için, ilkbahar ve sonbahar en uygun zamanlardır. Eğer evinizi boyatmayı düşünüyorsanız, mevsim geçişlerini bekleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu