Evlerde modern eklektik stilin yansımaları

‘Modern eklektik’ stili kısaca, geleneksel çizgilerin modern detaylarla zenginleştirilmesi olarak tanımlanabilir.

Modern eklektik stilde, taş, ahşap gibi doğal ve sert hatlı malzemeler oldukça renkli ve yumuşak formlarla birleşiyor. Aslında oldukça gündelik olan bu stili, evlerde uygulamak,  oldukça kolay ve eğlencelidir.

Bu dekorasyon tarzında önemli olan, hangi mekân olursa olsun dikkat çekici ve beklenmedik bir odak noktası oluşturmaktır. Örneğin sade renkli bir salonda kullanılabilecek kırmızı çiçekli modern bir lambader ya da puf, tüm mekâna sıra dışı bir hava katacağından önerilir.

Şeker pembesi duvarlar ya da tek duvara yapılabilecek bol çiçekli duvar kâğıdı da dikkat çekici uygulamalar olacağından tavsiye edilir.  Yuvarlak formlu klasik bir kanepenin yanında,  keskin hatlı modern bir mobilyada bu tarzda uygulanabilen tercihlerdendir.

Eklektik stilde uyumlu olabilmek için, farklı tarzların aynı potada eritilebilmesi büyük önem taşır.  Renk seçimlerinde natural tonlardan yola çıkarak, döşeme, duvar ve zemin için renk seçilebilir.  Krem,  gri, siyah, kahve ve bej ile beyaz ve fildişi tonları stilde en dikkat çeken renkler olduğundan önerilir. Ayrıca,   pembe ya da yeşil gibi parlak renkli aksesuarlar ile kontrast da yaratılabilir.

Siz de, bu öneriler ile modern eklektik stilini ev dekorasyonunda uygulayarak, evinizde farklı bir hava oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu