Evlerde Pratik Milkshake Yapımı

Özellikle yaz aylarında ferahlatıcı özelliği ve bol vitaminli içeriğiyle tercih edilen milkshakelerin evde yapılması son derece pratik.

Milkshake hazırlamada dikkat edilmesi gereken ilk nokta, meyvelerin taze olmasıdır. Meyve olarak genellikle muz ve çilek tercih edilir. Bunların hem püre haline gelmesi kolaydır, hem de tatlı meyvelerdir. Bu sebepten milkshake yapımında en çok kullanılan meyveler bunlardır, ancak farklı lezzetler denemek isteyenler başka meyvelerden olduğu gibi çikolata ve vanilyadan yana da tercihlerini kullanabilirler.

Bir kişilik milkshake için kullanılacak bardak boyutunda süt, yaklaşık 150 gr tercih edilen meyve ve bolca buz mutfak robotunun içerisine ilave edilir ve tüm buzlar kırılana kadar robot çalıştırılmaya devam eder. Karışım homojen hale geldiğinde, hazır olarak marketlerde bulabileceğiniz şeker şuruplarından iki kaşık karışımın içerisine ilave edilir ve güzelce karıştırılır.

Hazır şeker şurubu ilave etmek yerine evde hazırlanacak şeker şurupları da kullanılabilir. Bunun için yarım su bardağı esmer şeker ve birkaç dilim limon, bir bardak su ile birlikte tencereye ilave edilir ve şeker kaynayana kadar beklenir, ardından soğumaya bırakılır. Epeyce soğuduktan sonra kullanıma hazırdır ve milkshake’in içerisine ilave edilebilir.

Meyveli milkshake hazırlarken, şeker şurubuna alternatif olarak dondurma da kullanılabilir. Yoğun meyve tadı isteniyorsa, kullanılan meyveyle aynı malzemeden yapılmış dondurma kullanılabilir. Meyveli dondurmalar yerine vanilyalı dondurma kullanmak, milkshake’e vanilya aroması da katacağından içeceği daha lezzetli hale getirecektir. Milkshake hazırlarken dondurma tercih edenler, ilk tarifte olduğu gibi bütün malzemeleri mutfak robotuna atmalı ve homojen bir kıvama gelene kadar çalıştırmalıdırlar. Dondurma kullanıldığı takdirde buz ve şeker şurubu kullanılmaz, ancak istenirse 1- 2 parça buz ve yarım yemek kaşığı kadar toz şeker ilave edilebilir.

Hazırlaması son derece pratik olan milkshake, sıcak yaz günlerinde hem kendinizi ödüllendirmeniz hem de sevdiklerinize sunmak için oldukça lezzetli bir seçenektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu