Evlerdeki Kuş Kafeslerinin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Evlerin, bahçelerin minik misafirleri kuşların yaşam alanlarının temizliği, minik dostlarınız için oldukça önemlidir.

Hem kuşların olumsuz koşullarda yaşamaması hem de evin temizliği açısından kuş kafeslerinin bakımına dikkat etmek gerekiyor. Kuşların mümkün olduğunda kafes dışında vakit geçirmesini sağlamalı hem de kafeslerinde rahat olabilmeleri için bakımlarını ihmal etmelisiniz.

Kuş Kafesi

Günlük temizlik nasıl yapılmalı?

Yemlik, suluk, yemişlik ve tüneği temizlemekle başlamalısınız. Temizlik sırasında eldiven kullanmaya dikkat edin. Tüm malzemeleri kafesin dışında çıkararak temizleyin.

Kafesin tabanında kum varsa, buradaki artıkları ayıklayın. Eğer kağıt gibi bir örtüyle kaplıysa kirlenme durumuna göre değişimini yapın.

Temizlik sırasında kafesin bulunduğu odayı havalandırın. Odayı düzenli olarak havalandırmanız kuşlar için iyi olacaktır, elbette soğuğa dikkat ederek. Temizlik bittikten sonra tüm malzemeleri kafese yerleştirin.

Haftalık temizlik nasıl yapılmalı?

İki ya da üç haftada bir tüm kafesi detaylıca temizlemeniz gerekir. Çıkarılabilir tüm parçaları çıkararak kafesin dışında temizleyin. Kafesin iskeletini de iyice silin. Hiçbir yerde yem ve pislik kalmayacak şekilde genel bir temizlik yapın. Kafesi sodalı sıcak suyla silebilirsiniz. Tüneklerdeki pire tozları yenilemeyi de ihmal etmeyin.

Kuşlar hassas hayvanlar olduklarından temizlikte kimyasal madde kullanmayın. Yemlerin bulunduğu kapların temizliğine özellikle dikkat edin. Kuşların hastalanmasını istemezsiniz. Yemleri cam kavanozlarda saklamanız önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu