Evye Nasıl Temizlenir?

Mutfak hijyen sağlamak için evye temizliği oldukça önemlidir. Yemek yaparken de sıklıkla kullanılan evye temizliğini ihmal etmemelisiniz.

Mutfağınızda hijyen sağlayabilmek için belli başlı bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Bu yöntemleri kullanarak mutfakta kolaylıkla hijyen sağlayabilirsiniz.

Eviye seçimi kadar, bakımı da önemli bir konudur. Eviyeler, kireç lekeleri, kir ve diğer lekeler için sürekli yıkanmalıdır. Özellikle çelik eviyelerin temizleme işleminden sonra kurulanması, oluşabilecek su izi gibi lekeleri önlemek adına tavsiye edilir. Ayrıca, eviyede oluşan kireç lekelerini temizlemek için ılık su ve sirke karışımı önerilir.

Paslanmaz Çelik Evye Temizliği

Nemli bir az miktarda deterjan dökün, yüzey üzerine hafifçe ovarak yayın ve nüfuz etmesini bekleyin. Daha sonra, suyla durulayın ve kuru bir bezle cilalayın. Çelik çizilebilen bir malzemedir. Bu nedenle çelik eviyelerinizi çizebilecek sert malzemelerin temasını önleyiniz.

Çelik evye kullanımında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bulaşık tellerinden ya da temizlik için kullanılan metalik malzemelerden çelik ürünler üzerine dökülen parçalar paslanarak eviyede paslanma olmuş görüntüsü verebilir.Bu nedenle bu tip malzemeleri çelik eviyenizin üzerinde uzun süre kalmasına izin vermeyiniz. Çelik evyeyi temizlerken tel bezler kullanmayın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çamaşır suyu gibi ağartıcı madde veya klor içeren temizlik malzemeleri kullanmayın.
  • Çimento, lehim pastası, fotoğraf tab suları, gümüş parlatıcıları, limon ve sirke gibi yemek asitleri, tuz ve şeker gibi maddeler çelik ürünlerinizde kalıcı leke oluşturur.
  • Demir alaşımlı makas, şişe açacağı vs. gibi paslanacak aletleri eviye üzerinde bırakmayın.
  • Eviyenizin altındaki dolapta kapağı açık kimyasal temizleyici bulundurmayınız.
  • Turunçgillerin suyu, hardal, turşu ve mayonez gibi gıdaların ürüne zarar verir.

Granit Evye Temizliği

Granit evye sabunlu bir bez ya da fırça ile kolayca temizlenebilir. Sabunla temizlendikten sonra bol suyla durulanmalıdır. Temizlik için yumuşak bir bez ile su veya bulaşık deterjanı kullanın.  Amonyak ve kostik soda çözeltisi gibi güçlü alkaliler granit temizliğinde kullanılmamalıdır.

Armatür Temizliği

Armatürler aşındırıcı olmayan/yumuşak sabun ve yumuşak bir bezle temizlenmelidir. Amonyak bazlı ürünler veya sirke, ağartıcı, sert anti-bakteriyel bileşenler ya da aşındırıcı maddeler içeren ürünler, kaplamaya zarar verir ve bu sebeple bu maddeler kullanılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu