Farklı mevsimlerde açan 15 saksı çiçeği

Doğadaki güzelliklerin, rengârenk çiçekler açan bitkilerin tadını çıkarmak için büyük bir bahçe gerekmez. Fidanlıklarda görüp, etkilendiğiniz bitkileri, bir saksı yardımıyla balkonunuza veya terasınıza davet edebilirsiniz.

Farklı mevsimlerde açan bu çiçekler sayesinde, içiniz açılacak, eviniz her daim şenlenecek.

Afrika Menekşesi

Afrika menekşesinin pembe, mor ve beyazın her tonunda çiçekleri vardır. Yapraklı kalp şeklindedir. Yıl boyu çiçekli kalabilen Afrika menekşesi, yılda birkaç kez, birkaç haftalığına dinlenme dönemine girer. Doğrudan gelen güneş ışığını, özellikle öğle güneşini hiç sevmeyen bu bitki türü, yarı gölge ya da hafif güneşli yerlerden hoşlanır. Kışın çok su istemez, ancak yazın bol bol sulanmalı, toprağı her daim nemli tutulmalıdır. Büyük saksı, sık saksı değişimi, az ışık ve besin eksikliği çiçek açmasını engelleyebilir.

Arap Sümbülü

Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde, Toros Dağları’nın denize bakan makilik alanlarında doğal olarak yetişen Arap sümbülünün mavi, mor çiçekleri vardır. Soğuktan ve sıcaktan kolay kolay etkilenmez. Kuraklığa dayanıklıdır ve güneşi sever. Mart – Mayıs aylarında çiçeklerini açan Arap sümbülü, 15-20 santimetreye kadar boylanma yapabilir.

Çiğdem

Hem saksıya hem de bahçeye çok yakışan çiğdemin bakımı oldukça kolaydır. Çiğdemi, çiçekliklerde, ağaç altlarında ve saksılarda kullanabilirsiniz. Mor, sarı, beyaz ve alacalı mor tonlarının ortasında yer alan sarı tohumlar, oldukça hoş bir görüntü verir. Sağlıklı bir gelişim için organik maddece zengin toprak isteyen çiğdem, Ocak-Nisan ayları arasında çiçek açar. Fazla su istemez, geçirgen ve kuru topraklarda da mutlu olur.

Çuha Çiçeği

Ocak-Mayıs ayları arasında rengârenk çiçeklerini sunan çuha çiçeği, çok yıllık, dayanıklı, otsu bir bitkidir. Kışın, açan çiçekleri yerinden sökmezseniz, yeşil yaprakları tüm yaz sizinle kalır. Kırmızı, sarı, mor, pembe ve beyaz renklerde demetler halinde açan çuha, nemli toprakları sever.

Frezya

Huni biçimindeki güzel ve parlak renkli çiçeklere sahip olan frezya, yapraksız ve tüysüz dalların üzerinde yer alır. Bahar döneminde çiçek verir. Soğuğu hiç sevmeyen frezya, sağlıklı gelişimi için geçirgen, hafif ve aynı zamanda organik maddece zengin toprakları tercih eder. Soğanlı olan bu bitki, düzenli sulama ister.

Funda

Çok fazla sulama istemeyen funda, sağlıklı gelişim göstermek için sıcağa ihtiyaç duyar. Gösterişli çiçeklerinin rengi genellikle pembe ve mordur. Ülkemizde Karadeniz, Marmara ve Ege’de yetişen fundanın büyük olanlarını bahçede büyütebilirsiniz.

Fuşya (Küpe Çiçeği)

Fuşyanın küpe gibi sarkık formlu küçük çiçekleri vardır. Kırmızıdan mora, beyazdan pembeye kadar geniş bir renk hazinesine sahiptir. Bahar ve yaz ayları boyunca bol bol çiçek açan fuşyanın yüze yakın türü bulunur. Hem bahçede hem de saksıda yetişen fuşya, bol su ister. Bu nedenle toprağını sürekli nemli tutmanız gerekir. Sağlıklı bir gelişim göstermesi için aydınlık bir ortamda gelişmesi lazımdır.

Hercai Menekşe

Hercai menekşenin hem renkli, hem de yumuşak olan yaprakları, kalbe benzer. Eşit büyüklükte olmayan ve her birinde iki ayrı renk bulunan beş tane kadife taş yaprağı vardır. Bu yaprakların biri aşağıya, dördü yukarıya bakar. Menekşe, tohum yoluyla çoğalır. Üretildği ilk yıl, çok daha güzel ve güçlü olur; ikinci yıl zayıflayıp, küçülür. Rutubet hoşuna gider, çok su istemez ve kısmen yarı gölgeli ya da yarı güneşli yerlerde yaşamak ister. Humusça zengin topraklara bayılan menekşe, kış aylarında üzerine yağan karla birlikte üşür ve kendisini silkelemenizi bekler.

Kaktüs

Doğada 60 familyada 300 türü bulunan kaktüs, susuzluğa ve yüksek sıcaklıklara karşı oldukça dayanıklıdır. Çok az su isteyen kaktüs, genellik güneşi ve sıcak ortamı sever. Sulama esnasında musluk suyu kullanmak, kaktüsün ölmesine neden olabilir. Kökleri ince lifler şeklinde olduğu için çok derin toprak istemez.

Karanfil

Güzel kokulu karanfil çiçeği, humusça zengin, kumlu ve geçirgen topraklarda sağlıklı bir gelişim gösterir. Toprak, nemli kalacak şekilde sulama yapılmalıdır. Boyu genel olarak 30-90 santimetre arasında değişen karanfilin, ışık isteği fazladır. Karanfil, sadece bahçelerde değil, saksılarda da kolaylıkla yetiştirilebilir.

Kartopu

150’ye yakın türünün bulunduğu kartopu çiçeklerinin rengi sarımsı-beyazdır. İlkbaharda açan beyaz çiçekleri, sonbaharda siyah küçük toplara dönüşür. Kartopu, 3-4 metreye kadar boylanma yapabilir. Dayanıklı bir bitki türüdür ve su isteği fazladır.

Leylak

Her türlü toprakta gelişim gösterebilir, ama en ideali nötr ya da alkali, nemli ve zengin topraklardır. Bakımı kolaydır, doğrudan güneş alan yerlerde kaliteli ve iri çiçekler verir. Aşırı rutubetten hoşlanmayan leylak, çok sıcak bölgelerde, yarı gölge yere ekilmelidir. Salkım şeklinde olan çiçekleri katmerli, mor, beyaz, pembe ve krem renklerinde olan leylağı hafta bir kez sulamanız yeterli olacaktır.

Lobelya

80 santimetreye kadar boylanma yapabilen lobelyanın sağlıklı gelişim göstermesi için güneşli ya da yarı gölge alana ihtiyacı vardır. Lobelyanın yapraklı koyu yeşil ve harelidir. Humusça zengin ve geçirgen toprakları sever. Aşırı güneş, soğuk ve rüzgârdan korunması gerekir. Çiçekleri Temmuz ayında açmaya başlar.

Mercan

Mercan çiçeği, sarkık formu itibariyle saksılarda oldukça şık ve dekoratif durur. Kış mevsiminde bahara geçişte budanması gereken mercan, bol güneş alan alanlara dikilmelidir. Ilıman bölgelerde sağlıklı gelişim gösterdiği için kış aylarında camekânlı yerlere alınmalıdır. Yaz aylarında bol su isteyen mercan, yaz mevsiminden sonbahar mevsimine kadar çiçeklidir.

Orkide

Asil ve göz alıcı olan orkide, sizden bol ilgi ve sevgi bekler. Yaklaşık 3 ay çiçekli kalır. Beyaz, pembe mor renkteki çiçekleri oldukça dayanıklıdır. Yılda birden fazla defa açar. Sağlıklı bir orkidenin yaprakları çimen yeşilinde olur. Yaz aylarında bol su ister. Kışın ise, toprak nemli olmalıdır. Asla soğuk su verilmemelidir.

saksı-cicek
Siz de birbirinden güzel bu çiçekler ile odalarınızı ve balkonlarınızı dilediğinizce renklendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu