Fayans Nasıl Delinir?

Genelde mutfak ve banyo duvarları fayanstır. Duvara herhangi bir şey asmak için delmeniz gerekebilir. Fayans bir zarara uğratılmadan nasıl delinebilir?

Fayansta delmek istediğiniz yeri işaretleyin. Deleceğiniz yere nokta yerine keçeli kalemle ‘‘x’’ işareti koyun. ‘‘x’’ işaretinin tam ortasını kalemle daha da belirginleştirin. İşareti çarpı olarak koyarsanız, çarpının ortası delme noktası olarak kalacağından daha belirgin olacaktır. Böylece matkapla deleceğiniz yeri daha iyi görürsünüz.

Fayansın tahmini delme noktasını belirlerken kağıt bant kullanabilirsiniz. Delmek istediğiniz yerin üzerine kağıt bant yapıştırabilirsiniz. Bantın üzerine tükenmez kalem ile işaret koyabilirsiniz. Fayans delme işleminde kağıt bant kullanmanızın en büyük avantajı, matkap ucunun bantın içinden fayansa daha kolay geçmesidir.

Deliği sıradan bir beton matkap ucuyla açabilirsiniz. Bunun yerine temin edebiliyorsanız, fayans derzleri de kullanabilirsiniz. Fayans derzleri ile delik açmanın daha kolay olduğunu göreceksiniz. Mümkünse fayans aralarındaki derzlerde delik açın. Bu şekilde işiniz daha da kolaylaşır. Matkabı normal konumda çalıştırın. Darbeli konumda çalıştırırsanız, fayansların tümüne zarar verebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de, duvardaki elektrik ve su tesisatlarının geçtiği yerlerdir. Bu bölümlerde delik açmaya çalışmanız, beklenmeyen kazalara ve tüm tesisatın çökmesine neden olabilir.

Fayansı delerken, matkabı normal konuma getirin. Böylece fayans zarar görmez.

Dikkat: Duvarı delmeden önce duvarın iç kısmında boru ve elektrik tesisatı olup olmadığına dikkat edin. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu