Fayanstaki Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Fayansta oluşan su lekesi hem kötü bir görüntü oluşturur hem de çıkarılması zor bir lekedir.

Fayans, mutfak ve banyolarda ıslak zeminlerde kullanılan bir kaplama malzemesidir. En sık temas edilen yerlerden biri olması sebebiyle fayansta oluşan lekelerin temizlenmesine özen göstermek gerekir.

Fayans temizliği için pek çok yöntem kullanılabilir. Fayansta oluşan lekeleri çıkarmak için kimyasal maddeler kullanılabileceği gibi doğal yöntemler de kullanılabilir. Kimyasal maddeler insan sağlığına zararlı olduğundan doğal yöntemlerin tercih edilmesi önerilir.

Doğal Yöntemler ile Fayans Temizliği

Hem ev ekonomisine katkı sağlamak hem de sağlıklı bir yaşam sürebilmek için pahalı kimyasallardan uzak durup doğal yöntemlere yönelebilirsiniz.

Beyaz Sirke ile Temizlik

Fayansta oluşan su lekesi için sirkeden yardım alabilirsiniz. Bir kabın içine bir ölçü ılık su ile bir ölçü sirke koyun.  Fayansları hazırladığınız bu karışım ile iyice silin. Ardından fayansı bu karışıma batırdığınız bulaşık süngeri ile silin. Son olarak da fayansı durulayın.

Karbonat ile Temizlik

Fayansta oluşan su lekesi için karbonattan yardım alabilirsiniz. Bir kabın içinde bir ölçü su ile bir ölçü karbonatı karıştırın. Kıvamlı bir karışım elde etmeniz gerekiyor. Elde ettiğiniz karışımı lekenin üzerine sürüp bir süre bekleyin. Ardından yüzeyi temiz bir bezle silin. Son olarak yüzeyi bol su ile durulayın.

Tuzlu Su ile Temizlik

Tuz ile limon suyunu bir kapta karıştırın. Fayansı sabunlu su ile yıkayın. Ardından yüzeyi hazırladığınız karışım ile temizleyin. Son olarak da yüzeyi ılık su ile iyice durulayın.

Lekeleri çıkarmada kullanacağınız bu yöntmeler ile evinizin ve eşyalarınızın temiz olmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu