Fener çiçeği ile bahçeniz aydınlansın

İlkbahar ve yaz mevsimi denilince akla ilk rengarenk bahçeler gelir. Bulunduğunuz yerde nemli bir iklim hakimse, bahçenizi fener çiçeği ile aydınlatabilirsiniz.

Fener çiçeğinin anavatanı Güney Afrika’dır. Uzun ömürlü bir bitkidir ve egzotik bir görünüme sahiptir. İlkbahardan sonbahara kadar çiçeklenme dönemi yaşar. İlk başta sarı renkli çiçekleri, sonradan turuncu rengini alır. Uzun ve damarlı yapraklara sahiptir. Üretimi mart, nisan ayı gibi tohumla yapılır.

Toprak: Geçirgen, humuslu toprakları sever. Bu toprak türleri ayrıca sağlıklı yetişebilmesi için en uygun olan toprak türleridir. Fener çiçeğinin toprağı ıslak bırakılmamalıdır. Toprağı ıslak kalmadığı sürece soğuktan etkilenmez.

Gübre: Fener çiçeği büyüme döneminde gübrelenmelidir. Büyüme döneminde gübrelenen bu çiçek daha sağlıklı gelişim gösterir. Sonbaharda çiçeklerini kesmeniz, bir sonraki yılda daha sağlıklı çiçekler elde etmenizi sağlar.

Isı: Nemli iklimlerde yetişir.

Işık: Güneşi seven bir bitkidir. Fener çiçeğini bahçenizin güneşi gören açık alanlarına dikmelisiniz.

Su: Çiçekli dönemlerinde oldukça suya ihtiyaç duyar. Toprağının sık sık kontrol edilerek, düzenli bir şekilde sulanması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu