Feng Shui’nin şans getiren çiçekleri

Feng Shui, doğada var olan mevcut enerjiyi, ev ve bahçe gibi yaşam alanlarına taşır.

Feng Shui felsefesine göre, evdeki eşyalar, yaşamı enerjisi yüksek bir hale getirecek şekilde yerleştirilebilir. Felsefe, bu durumun gerçekleşmesi için kendine has birtakım ilkeler geliştirmiştir. Bu yazımızda, Feng Shui felsefesine uygun dekorasyon tarzından ziyade, Feng Shui’ye göre evde hangi bitkilerin bulundurulması gerektiğinden ve bu bitkilerin hangi enerjiyi yaydığından bahsedeceğiz.

Aslına bakılırsa çiçekler her kültürde, ferahlık ve canlılık getirmesi bakımından önemlidir. Ancak, insanların daha mutlu, daha sağlıklı yaşaması; doğru ilişkiler kurması, kariyer beklentilerinin gerçekleşmesi amacıyla ortaya çıkan düzenleme yöntemi Feng Shui’ye göre, çiçeklerin yaşamda özel bir rolü vardır. Bu felsefede çiçekler, eve şans ve enerji getiren unsurlardır.

Feng Shui çiçekleri

  • Gül: Felsefede, her gülün ayrı bir etkisi vardır. Örneğin; kırmızı gül güzelliği temsil eder. Aynı zamanda şans ve iyi sürprizlerin de karşılığıdır. Sarı gül öğrenmeyi; beyaz gül ise, mevcut olan bir durumun aslını yani gerçeği görebilmeyi simgeler.
  • Sardunya: Bereketin, bolluğun temsilcisidir. Bu nedenle de Feng Shui çiçekleri arasında en önemli olanlardan biridir. Özellikle kırmızı renkte olanları, parayı temsil eder.
  • Orkide: Dekorasyonda sıklıkla tercih edilen orkide, sakinliğin ve barışın temsilcisidir. Ruhsal gelişime destek olduğuna inanılır.
  • Kasımpatı: Bol kahkaha ve mutluluk demektir.
  • Lale: Özellikle kırmızı renkte olanları, sevgiyi ve aşkı temsil eder.

Feng Shui felsefesine göre, evde olduğu gibi bahçede de yetiştirilebilecek bitkiler vardır. Bunlardan en önemlileri şüphesiz ki, karahindiba ve nar ağacıdır.

Evde, pozitif bir enerji yaratan karahindibanın, aile bireylerini kötülüklerden ve hastalıklardan koruduğuna inanılır. İnsanlar tarafından bakılması pek tercih edilmese de bu bitkinin Feng Shui’deki yeri ayrıdır. Her kültürde “bereket”in temsilcisi olan nar ise, Feng Shui’de de bu anlama gelir.

Dikkat edilmesi gerekenler!

  • Feng Shui felsefesine göre istenilen renkte çiçek, evin istenilen köşesinde kullanılabilir. Ancak, enerjinin yükselmesi isteniliyorsa, çiçeklerin doğru yerde kullanılması ve doğru renkte olması gerekir.
  • Her zaman öncelikli tercih, canlı çiçeklerden yana olmalıdır. Ardından kurutulmuş çiçekler gelir, fakat kesinlikle yapma çiçekler kullanılmamalıdır.
  • Ölmüş veya solmuş çiçekler, evde tutulmamalıdır. Bunlar etrafa kötü enerji verir.
  • Dikenli bitkiler ve yaprakları sivri çiçekler, Feng Shui felsefesine uygun değildir. Bunlar yerine, dikensiz ve yaprakları yuvarlak formlu olan çiçekler tercih edilmelidir.
  • Felsefede fazla gelişmiş bitkilerin kullanılması tercih edilmediği için, budamaya özen gösterilmelidir.

Feng Shui’ye göre evde ve bahçede bakılması gereken bitkiler, yukarıda saydığımız gibidir. Siz de bu bitkiler eşliğinde, evinize şans ve huzur getirebilir, doğanın pozitif enerjisinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu