Feng Shui’ye Göre Dekorasyon

Feng Shui dekorasyonu doğada var olan uyumu, yaşanılan mekanlarda da oluşturma fikrine dayanan bir Çin öğretisidir.

Son zamanlarda ev dekorasyonunda Uzakdoğu öğretilerinden yararlanma eğilimi artmaktadır. Özellikle feng shui bu konuda en sık tercih edilen öğretilerin başında geliyor… Dekorasyon alanında ise, Feng Shui zirveyi kimseye bırakmıyor. Hazırladığımız bu yazıda, son derece kapsamlı bu felsefeye genel prensipleriyle güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Eve girdiğinizde evinizde sizi karşılayan mekanın dekorasyonu, enerjinizi yüksek tutmada büyük bir öneme sahiptir. Feng Shui’ye göre evinizin girişi ferah ve aydınlık olmalıdır. Eğer antreniz dar ise, açık tonlarda ve canlı renklerde dekore etmeye özen göstermelisiniz. Enerjinin içeri girmesini sağlamak için, kapının karşısına ayna koymaktan kaçınmalı, aynaları yan duvarlarda konumlandırmalısınız. 

Feng Shui felsefesinde, taze ve canlı çiçekler mekanın enerjisini yükseltmekte oldukça etkilidir. Eviniz belirli köşelerinde canlı renklerde, taze çiçeklere yer ayırarak pozitif enerji akışını hızlandırabilirsiniz. Yapma ve kurumuş çiçekleri evinizde muhafaza etmekten kaçınmalısınız.

Evinizin salonunun kuzey cephesinde akvaryum gibi su objeleri kullanmanın bolluk ve bereket enerjisini çektiğine inanılır. Sivri köşeli objeler ve dekoratif süslemeler ise tersi bir etki yarattığından ev dekorasyonunda kullanılmamalıdır.

Çalışma odanızda kırmızı rengi kullanmalısınız. Kırmızı rengin yoğun olarak kullanıldığı bir tablo ya da kırmızı bir vazo çalışma enerjinizi artıracaktır. Ayrıca çalışma odanız için kapalı kütüphane ve dolaplar tercih etmelisiniz. Göz yorucu kütüphaneler ve dolaplar konsantrasyonunuzu dağıtabilir.

Feng Shui’ye Göre Salon Dekorasyonu

 • Aydınlatma aracınız salonun tümünü aydınlatabilecek şekilde konumlandırılmalıdır.
 • Renkli bir tablo ve saksıdaki büyük yapraklı çiçeklerle odanızın boş kalan köşelerini de ilgi çekici hale getirin.
 • Salona kaktüs haricinde dikenli bitkiler koymamaya dikkat edin.
 • Salon duvarınızdaki boş yerleri ayna asarak değerlendirin. Fakat ayna güzel bir manzarayı yansıtacak şekilde konumlandırılmalıdır.
 • Oda düzenli ve sade olmalıdır.
 • Televizyon veya radyo gibi elektromanyetik dalgalar yayan aletler, Feng Shui felsefesiyle dekore edilen evlerde çok kullanılmaz.
 • Odanızda yapay çiçek bulundurmayın.
 • Mobilyalarınızı daha yumuşak hatlı ve konforlu çeşitlerden seçin.
 • Mobilyaları duvara karşı yerleştirmeyin. Kapıya bakan mobilyalar daha uygundur.
 • Akvaryum, rüzgar çanı ve kristal malzemeden yapılmış aksesuarlar gibi elemanlar odanızın bereketini artırır.
 • Salonun girişi temiz ve ışıl ışıl olmalıdır.
 • Mutlu veya güzel olmayan fotoğraflara salonunuzda yer vermeyin.

Feng Shui’ye Göre Yatak Odası Dekorasyonu

Feng Shui’nin bir yaşam felsefesi haline geldiği bugünlerde yatak odanızda da Feng Shui esintisi yaratmak istiyorsanız, saydığımız prensipleri göz önünde bulundurmanızı öneririz. Yatak odası Feng Shui için en uygun alandır. Odanızı dekore ederken Feng Shui prensiplerine dikkat ederek, rahat, huzurlu ve sakin bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Odanızda yatağınızı yerleştirirken, yatağın bir kenarını duvara değecek biçimde konumlandırın. Yatağınızın başının ya da bir kenarının duvara temas etmesi, yatağınıza destek sağlayacaktır.

Yatağınızı kapıya paralel olarak konumlandırabilirsiniz. Böylece odaya girecek olanı görebilirsiniz. Ayrıca yatağın iki yanına komodin koyabilirsiniz.

Yatağınızı konumlandırırken, odanızın aldığı ışık miktarını ve ışık yönünü göz önünde bulundurun. Odanızın mümkün olduğunca gün ışığı almasını sağlayın. Ama yatağınızın bu gün ışığından tamamen yararlanmasını engelleyin. Aldığınız fazla miktardaki ışık uykunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.

Odanızın aydınlatmak için birkaç tane abajur ya da lambader kullanabilirsiniz. Ayrıca mumlar da Feng Shui için önemlidir.

Ayrıca yatağınızın hizasında asacağınız fotoğraf ya da resimler odanızda huzurlu bir ambiyans oluşturacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu