Fırça Temizliği İçin Ev Yapımı Tarif

Temizlik, sağlığa zara verecek her türlü unsurdan korunmak için yapılan uygulamalara verilen addır. İnsan, mekan, çevre gibi pek çok farklı alanda hijyen oldukça önemlidir.

Temizlik denince akla ilk olarak kimyasallar gelmektedir. Şampuan, deterjan, jel, köpük ve pek çok farklı madde ile hijyen sağlanabilmektedir. Fakat gelişen çevre bilinci ve tükenmekte olan doğal kaynaklar sebebiyle son zamanlarda insanlar ev yapımı temizlik ürünlerine yönelmektedir.

Tüm evlerde gerek mekan temizliği gerekse ağız temizliğinde fırçalar kullanılmaktadır. Bu fırçalar fiziki yapıları sebebiyle bakteri oluşumu için uygundur. Sürekli fırça almak yerine fırçalarınızı doğru yöntemler kullanarak temizleyebilirsiniz.

Diş fırçası

Malzemeler

  • Bir kap (yarısına kadar suyla dolu olmalı)
  • İkinci bir kap (yarısına kadar sıcak suyla dolu olmalı)
  • İki çay kaşığı karbonat
  • İki çorba kaşığı sirke

Kullanılışı

Sıcak su dolu bardağa 2 çay kaşığı karbonat ekleyin. Daha sonra soğuk su bulunan bardağa iki çorba kaşığı sirke ekleyin. Fırçayı karbonat koyduğunuz  bardakta 10-15 dakika kadar bekletin. Ardından sirkeli bardağa alıp orada da 10-15 dakika bekletin.

Evinizdeki malzemelerden basitçe uygulayabileceğiniz bu yöntem ile fırçalarınızı sağlıklı bir şekilde temizleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu