Fırın ısısının tespit ve kontrolü

Yemeğinizin lezzetli olabilmesi için kullandığınız malzeme, malzemenin ölçüsü ve yapılışı kadar pişirme süresi de önemlidir.

Bazı yemeklerin soğuk fırına atılması gerekirken, bazı yemekler kızgın fırında pişirilmelidir. Yemek tariflerinde verilen ‘‘orta dereceli fırın’’ ‘‘kızgın fırın’’ gibi terimleri anlayabilmenizin pratik yolu…

Hafif ısılar

100 ile 120 C arasındaki ısı, hafif ısı olarak adlandırılır. Fırının hafif ısıda olup olmadığını anlamak için, fırının içine bir beyaz kağıt koyabilirsiniz. Kağıdın rengi hafif sarıya dönüyorsa, fırın ısınmıştır. Yemek en iyi hafif ısılarda pişer. Hafif ısıda pişirilen yemekler daha lezzetli olur.

Orta derece ısılar

120 ile 150 C arasındaki ısılar, orta dereceden daha az değerdeki ısılardır. 150 ve 175 C’deki ısılar ise orta derece olarak bilinir. Fırının içine koyacağınız beyaz kağıt, beş dakika içinde sarı rengi alıyorsa, fırın istenilen sıcaklığa ulaşmış demektir.

Kızgın ısılar

175 ve 225 C arasındaki ısılardır. Fırının içine koyduğunuz beyaz kağıt beş dakika içinde siyah rengini alıyorsa, fırının kızgın ısıya ulaştığını anlayabilirsiniz. Yemeklerin kızgın fırına atılması pek tavsiye edilmez. Ayarlanan yüksek dereceler yemeğin pişmeden haşlanmasına ve içinin çiğ kalmasına neden olur.

Pişireceğiniz yemeği tariflerde belirtilen ısı aralıklarında pişirin. Aksi halde, yemeğin hamur kalmasına, kurumasına, haşlanmasına ya da yanmasına neden olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu