Fırında tavuk pişirme önerileri

Tavuk, yapımı kolay olan, çabuk pişen ve bir o kadar da besleyici bir besindir. Fırında yapılan tavuk yemeği, pratik öneriler ile daha da lezzetli olabilir.

Fırında tavuk kızartılacağı zaman, önce bir limon ikiye bölünür. Yarısı tavuğun üzerine bastırılarak iyice sürülür, diğer yarısı ise tavuğun içine yerleştirilir. Bu sayede tavuk nar gibi kızarır. Ayrıca diğer yöntemde de, fırında tavuğu pişirirken üstüne sürülen yağa biraz şeker ilave edilir.

Fırında tavuk pişirirken içinin pişmemesi ve dışının yanmaması için, tavuğun sırtı üstü kalacak şekilde tepsiye yerleştirilir. Fırın sıcaklığı da 160 dereceye ayarlanır.

Fırın torbasında tavuk pişirirken; malzemelerin doldurulduğu fırın torbasının üzerine birkaç delik açılır. Böylece tavuk, daha çabuk ve iyi pişer. Ayrıca fırın torbası içine birkaç diş sarımsak koyulur ise, daha lezzetli bir tavuk pişirilir.

Fırında pişirilen tavuk hemen tüketilmeyecek ise, kurumasını önlemek için, fırından çıkırılan tavuğun üzerine margarin ve limon suyu sürülür. Sonra alüminyum folyoya sarılır. Böylece tavuk yumuşak olarak muhafaza edilir.

Siz de, bu öneriler ile fırında tavuk hazırlayarak lezzetine doyum olmayacak sofralar hazırlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu