Fırında Tavuk Pişirme Rehberi

Fırında tavuk pişirmek pratik olduğu kadar, lezzeti ve sunumu ile göz dolduran bir yemek elde etmenizi sağlar.

 Fırında tavuk pişirmek her ne kadar zahmetsiz bir iş de olsa, bazı püf noktalara dikkat ederek, elde edilecek lezzeti arttırmak mümkün olabilir.

  1. Tavuğu bekletin

Tavuğun eşit şekilde pişmesi için, öncelikle tavuğu oda sıcaklığında 30 dakika kadar bekletin.

  1. Çeşni katın

Tavuğun göğüs boşluğunu tuzlamayı unutmayın. Sadece derisini değil, göğüs boşluğunu da tuzlamanız, tavuğun tam olarak tatlanmasını sağlar. Tavuğun göğüs boşluğunu aroma veren taze otlar, sarımsak, limon dilimleri ve soğan dilimleri ile çeşnilendirin.

Fırınlanmış Tavuk

Bu malzemeleri deri ile etin arasında gezdirerek, etin daha fazla tat almasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için, parmaklarınızı kullanarak et ile deriyi ayırın ve çeşni malzemelerini tavuğun üzerinde, et ve deri arasında gezdirin. Her yere ulaşmış olmayı hedefleyin.

  1. Bağlayın

Tavuğu bağlamak, pişerken formunu korumasını sağlar. Eskiden tavuğun tamamını bağlamak yaygın usul idiyse de, artık sadece bacaklarını bağlamak yeterlidir.

  1. Tavuğu yükseltin

Tavuğu fırına sürmeden önce, fırın tepsisinin içini soğan halkaları ile döşeyin. Bu sayede, tavuk hem lezzet kazanır, hem de pişerken fırın tepsisine yapışmaz. Soğan halkaları tavuğun pişerken bırakacağı suya da lezzet verir.

  1. Tavuğu dinlendirin

Fırında pişirdikten sonra, kesmeden önce, tavuğu 15 dakika kadar dinlendirin. Tavuğu dinlendirmek, suyun kendini tepsiye bırakmak yerine, tavukta toplanmasını sağlar.

Bu püf noktalara dikkat ederek, leziz bir fırında tavuk ziyafeti çekebilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu