Fırındaki Koku Nasıl Giderilir?

Fırınlar, gıdaları pişirmek için sürekli kullanılan aletler olduklarından kısa sürede kirlenirler. Fırındaki koku nasıl giderilir?

Sıklıkla kullanılan fırınlarda hijyen sağlamak da oldukça önemlidir. Doğrudan gıdayla temas halinde olması sebebiyle fırınların temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir.

Her kullanım sonrasında tepsileri ve ızgarayı temizlemek gerekir. Temizliğin ardından bir süre de havalandırılması da fırının içine sinmiş kokuları gidermeye yardımcı olur.

Kokular nasıl giderilir?

Her kullanımdan sonra kapakları açık bırakılarak fırın havalandırılmalıdır. Fırının sıcak kalması içinde koku oluşmasına sebep olur.

Fırının içinde kirli tepsi ve ızgara bırakılmamalıdır. Yemek artıkları zamanla küflenerek fırında kötü koku oluşmasına sebep olur.

Fırındaki kötü kokuyu gidermek için sirke kullanabilirsiniz. Öncelikle fırını 4-5 dakika ısıtın. Izgara kısmına 2 bardak suya 1 fincan sirke ekleyerek oluşturduğunuz karışı koyun. Karışımı yarım saat kadar fırını kapalı olarak bekletin. Sirkeli su kötü kokuyu emecektir.

Temiz fırını 5 dakika ısıtın. Bir tepsiye alüminyum folyo içerisinde tarçın koyun. Fırını bir süre bu şekilde bekletin. Tarçın, fırın içindeki kötü kokuyu emecektir.

Balık fırında kötü kokuya sebep olur. Balık pişirdikten sonra fırını temizleyin. Ardından fırına bir kap içerisinde su, limon ve limon kabukları yerleştirin. Fırını 10 dakika 180 derece ısıda çalıştırın. Bu işlem sayesinde balık kokusundan kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu