Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Fondöten lekesi her makyaj yapan kişinin zaman zaman karşılaştığı bir sorundur. Fakat fondöten lekesi doğru yöntem kullanılarak kolayca çıkarılabilir.

Yağ bazlı makyaj malzemeleri fondöten lekesi oluşmasına sebep olmaktadır. Makyaj yapan herkesin bu lekelerden nasıl kurtulacağını bilmesi gerekir. Üstelik leke çıkarma için oldukça kolay birkaç yöntem var.

Fondöten lekesi ne kadar kısa sürede müdahale edilirse o kadar kolay çıkar. Ancak lekeye müdahale etmeden önce muhakkak giysinin yıkama talimatını okuyun. Eğer giysiniz narin bir kumaştan ise ya da kuru temizleme gerektiriyorsa lekeyi kendiniz çıkarmamalısınız.

Sıvı Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Sıvı fondöten giysi tarafından hemen emileceğinden leke kısa sürede giysiye nüfuz eder. Giysideki sıvı fondöten lekesini fazlası bıçak yardımıyla alınmalıdır. Ardından lekeni üzerine temiz bir kumaş ya da kağıt havlu konularak bastırmadan müdahale edilmelidir.

Sonrasında lekeli bölgeye parmak uçlarıyla hafif hareketlerle sıvı deterjan uygulanmalıdır. Bunun için de kumaşın görünmeyen bir yerinde deneme yapılması önerilir.

Ardından giysi yıkanarak kurumaya bırakılmalıdır. Eğer leke çıkmazsa aynı yöntem tekrar uygulanmalıdır. Leke tamamen çıkmadan giysi kurutucuya konmamalıdır. Aksi durumda ısı lekeyi sabitleyecektir.

Pudra Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Pudra fondöten sıvı fondöten gibi yağ bazlı olmadığından pudra fondöten lekesi çıkarmak daha kolaydır. Sıvı deterjanı bir miktar su ile karıştırarak lekeye müdahale edin. Karışımı  lekeye yavaşça yedirin. Ardından giysiyi yıkayın ve kurutun.

Bu yöntemleri kullanarak sıvı fondöten lekesi ve pudra fondöten lekesi kolayca çıkarılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu