Fondü Nasıl Yapılır?

Peynirin bir kap içinde eritilmesi ve erimiş malzemeye, uygun çatallarla ekmek vs. malzemenin bandırılarak yemeye dayanan fondü; İtalya, İsviçre ve Fransa’ya özgü bir yiyecek.

Temelinde peynir olan fondü, zamanla çikolata gibi malzemeler için de kullanılan bir yöntem haline geldi. Yiyeceğin ana vatanı İsviçre, Fransa (Rhone alpleri) ve İtalya’yı (Piedmont ve Aosta vadisi) kapsayan geniş bir alandır.

Fondü, Fransızca fondre (erimek) ve fondue (eritilmiş) kelimelerinden türetilmiştir. Yüzyıllar öncesinde İsviçreliler kış boyunca erzak olarak tüketmek için ekmek ve peynir depolarmış. Zamanla ekmekler bayatladığı için yenilmez hale gelirmiş. Böylece fondü yapımını keşfetmişler. Fondü 1960 yıllardan itibaren İsviçre dışında da bilinen bir yiyecek haline geldi.

Fondü
Görsel: stevetilford.com

Fondü Yapımı

Fondü yapımı için içinde peynir eriteceğiniz bir kaba ve kabı üzerine koyacağınız bir ısıtıcıya ihtiyacınız olacak. Piyasada fondü yapımı için kullanılan setler bulunmaktadır. Eğer bu ürünlerden almak istemiyorsanız evinizdeki malzemeleri de kullanabilirsiniz.

Küçük boyutta bir çift tabanlı çelik tencereyi fondü kabı olarak kullanabilirsiniz. Isıtıcı olarak da metal bir yükseltici temin edip, altına küçük mumlardan koyabilirsiniz. Bu mumlar erimiş malzemeyi sıcak tutmaya yarar.

Geleneksel İsviçre fondüsü emmental ve gruyer peynirlerinden yapılmaktadır. Fakat fondü eriyebilen her türlü peynirden yapılabilir. Bunun yanı sıra peynir karışımları da kullanabilirsiniz. Gorgonzola, rokfor ve krem peynir karışımı ya da eski kaşar ile Kars gravyeri iyi bir tercih olabilir. Peynirlerin topaklanmaması için sosa birkaç damla limon damlatabilirsiniz.

Çikolatalı Fondü
Görsel: portaltudoaqui.com.br

Fondü hazırlarken önce yarım diş sarımsağı tencerenin içine sürün. Böylece kaba sarımsak tadı geçecektir. Ardından kullanacağınız sıvıyı kaba koyun. Geleneksel olarak beyaz şarap kullanılmakla birlikte bira, su ya da süt de tercih edebilirsiniz. Şarabı ısıtıp ateşi kısın ve üzerine rendelediğiniz peynirleri ilave edin. Tüm peynirler eriyene kadar karıştırın. Geleneksel yöntemde bu karışıma iki kaşık kiraz likörü ilave edilir. Böylece fondünüz hazır olacak. Malzemeyi ısıtıcının üzerine alabilirsiniz.

Hazırladığınız peynir sosuna batırmak için masada bolca çıtır ekmek, az haşlanmış brokoli, karnabahar, havuç küpleri, küp kesilmiş elmalar, mandalina dilimleri, küp kesilmiş salam ve jambon bulundurabilirsiniz. Bunların yanı sıra dilediğiniz malzemeye damak zevkinize göre karar verebilirsiniz.

Eritmek için peynir yerine çikolata da kullanabilirsiniz. Pek çok restoranın mönüsünde çikolatalı fondü bulunmaktadır. Çikolata sosuna batırmak için de meyveleri tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu