Fransız Mutfağı

Fransız mutfağı, dünyanın en meşhur mutfaklarından birisidir. Fransız mutfağı, lezzetli yemekleriyle dünya mutfağında seçkin bir yere sahiptir.

Fransız mutfağı, dünyada edebiyatı ve sanatı kadar iyi tanınır. Unlu yiyecekler Fransız mutfağının temelini oluşturursa da peynir ve şarap kültürü de mutfağın önemli bir kısmını oluşturur. Peynirleri o kadar lezzetlidir ki, Fransa’ya Peynir Ülkesi bile diyebiliriz.

Fransa’da yörelere göre değişen pek çok farklı yemek bulunmaktadır. Fransızlar eskiden öğlen yemeklerinde 2 saatlik uzun bir sofraya otururlarmış. Bu gelenek büyük şehirlerde izini kaybettirmiş olsa da Fransa’da öğle yemekleri hâlâ en önemli öğündür.

Peynir

 

Fransa’da pek çok restoran bulunmaktadır. Ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Paris’te 5.000 restoran bulunmaktadır.

Peynir ve şarap çeşitleri, salyangoz, meşhur yemek öncesi tereyağı ve krep bu mutfağın yıldızlarından sadece birkaçı.

En çok tüketilen yemek biftek yanında patatestir. Her yemekten sonra ve ikindi saatlerinde aperatifle birlikte peynir tüketirler. Esas yemekten önce ordövr denilen yiyecekleri tüketirler. Ordövrü mayonezli balık, salata, enginar, salam, Rus salatası gibi soğuk yiyecekler oluşturur.

Kruvasan

Akşamları ise genellikle çorba içerler. Özellikle de soğan çorbası. Sarımsağı da çok tüketirler. Ekmek çeşitleri çok zengindir. Uzun ekmekleri meşhurdur. Kurbağa bacağı, salyangoz, kaplumbağa gibi yiyecekleri de çok tüketirler. Soslar da Fransız mutfağının önemli bir parçasıdır.

Krep

Özel bir tatlı kültürleri vardır. Her yemekten sonra tatlı yemek yaygındır.

Fransız tarzına dair diğer örneklere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu