Fransız Sofra Adabı

Her ülkede birbirinden farklı mutfak adabı vardır. Bir ülkede yapılması uygun olan davranış, bir başka ülkede hoş karşılanmayabilir.

Bunun yanı sıra servis biçimleri ve masa düzeni de farklılık göstermektedir.

Fransız Mutfağı

Fransa’da sofraya oturulduğunda yemek gelinceye dek beklemek gerekir. Yemekten önce ekmek yenmez. Türkiye’de yemekten önce ekmek atıştırmak normal karşılanır. Fransa’da ekmeği masaya koymanızda bir sakınca yoktur. Hatta masaya koymak daha çok tercih edilmektedir.

Fransızlar masaya oturunca bacaklarınız üzerine bez koyarlar. Bu, restoranlarda servis elemeanları tarafından yapılabilmektedir.  Dirsekler her zaman masadan uzakta tutulur.

Masada servis sırasınca sürekli “teşekkür ederim”, “rica ederim” gibi memnuniyet bildiren ifadeler kullanılır. Tabaktaki yemek bitmeden diğer yemeğe geçilmez.

İçki servisinin tekrarlanması istenmiyorsa bardağın içinde biraz bırakmak gerekir. Böylece daha fazla içmeyeceğiniz anlaşılır. İçilen her yudumdan sonra ağız peçeteyle silinir.

İlginç bir bilgi olarak aklınızda bulundurun:  Göbek salatanın kesilerek sofraya gelmesi büyük bir kabalık sayılır. Sofrada ellerinizin daima görünür durumda olması gerekir.

Yemeğin bittiğini belirtmek için çatal ve bıçak tabağa konur. Böylece, yemek servisi yapılmaz.

Fransız tarzına dair diğer örneklere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu