Fritöz Nasıl Temizlenir?

Fritöz temizliğinde dikkat edeceğiniz bazı noktalar ile fritözünüzün ömrünü uzatabilirsiniz ve temizlik için harcadığınız zamanı kısaltabilirsiniz.

Yağ lekeleri, temizlemesi zahmetli ve yorucu olabilen lekelerdir. Mekanik aletlerden yağ lekelerini temizlemek zor olabilen bir uğraşken, fritöz bakım ve temizliği göze daha korkutucu görünebilir. Temizliği, kullanım sıklığına bağlı olarak değişen fritözünüzü, doğru yöntemleri kullanarak temizlemeniz, zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacağı gibi, makinenizin daha uzun ömürlü olmasını da sağlayacaktır.

Fritöz Temizliği Nasıl Yapılır?

  1. Fritözünüzün fişini çekin ve ardından fritözünüzdeki soğuk yağı, cam bir saklama kabına boşaltın.
  2. Fritöz sepetinizi, içi deterjanlı sıcak su ile dolu bir kovanın içine koyun ve yağ lekelerinin çözülmesi için bir süre beklemeye bırakın.
  3. Fritözün iç kısmındaki yağ ve kurumuş yemek kalıntıları için ön temizlik yapın. Temizlik için aşırı ıslak ya da sulu bezler yerine nemli bezler, hafifçe ıslatılmış kâğıt havlular ve nemli sünger bezler kullanın. Yemek kalıntılarını fritözün haznesinden temizlemek için, ıspatula ya da raspa gibi kazıyıcı malzemeler kullanın. Bu malzemelerin plastik olanlarını tercih etmeye ve kazıma işlemi sırasında aşırı güç uygulamamaya özen gösterin.
  4. Fritözün ısıtma borularını temizleyin. Isıtma boruları fazla yağlanmış ve kirlenmiş ise kâğıt havlu ile ve az basınç uygulayarak bu parçaları temizleyin. Boruların aşınmasını ve ısı mekanizmasının bozulmasını önlemek için boruların çok sık temizlenmemesi gerektiğini unutmayın.
  5. Bulaşık deterjanına batırılmış sünger ile fritözün içini aşağıdan yukarıya doğru ve dairesel hareketlerle silin. Silme işlemi bittiğinde, fritözü deterjandan arındırmak için, makinanın haznesini temiz suyla durulayın.
  6. Fritözün içini sıcak su ile doldurun. Suyu doldurup fritözde kaynatmaktansa, su ısıtıcı ile ısıtılmış suyu fritözünüzün haznesine boşaltmayı tercih edin. Sıcak suyu 30 dakika kadar bekletin. Beklemenin ardından haznedeki suyun yarısını boşaltın ve aşağıdan başlayarak fritözün içini sünger yardımıyla tekrar silin.
  7. Sıcak deterjanlı suda beklettiğiniz fritöz sepetinizi deterjanlı süngerle temizleyin, durulayın ve kurumaya bırakın.
  8. Fritözünüzün dış bölümü, eğer portatifse çıkartıp musluk suyunda yıkayabilirsiniz. Eğer portatif değilse ıslak bezle gerekli temizleme işlemini yapın.
  9. Tüm parçaların deterjandan arındığına emin olun. Fritözün dış kısmını kâğıt havlu veya kuru bez yardımıyla temizleyin fakat makinanın iç bölümünü kurumaya bırakın.

Fritöz temizleme işleminde, fritözünüzü, tek parça halinde tezgâh küvetinde ya da bulaşık makinasında yıkamayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu