Frozen Nasıl Yapılır?

Frozen nasıl yapılır? Frozen nedir? Frozen dondurma, kırılmış buz ve meyve, alkol, kahve gibi çeşitli yardımcı malzemelerle yapılan bir yaz içeceğidir. İçeceğe meyve dilimleri, krema, yenebilir çiçek ve şekerle ilave edilebilir.

Daha çok yaz aylarında tercih edilseler de dört mevsim keyifle içilebilecek bir içecektir. Ferahlamak için ya da spor sonrasında meyvelerin vitamininden faydalanmak için tercih edebilirsiniz.

Çeşitli meyvelerde diledikleriniz tercih ederek kendi frozen içeceğinizi yapabilirsiniz. Bol buz içermeleri dolayısıyla oldukça ferahlatıcı olan frozenlar sıvı ihtiyacını da fazlasıyla karşılar.

Frozen Tarifleri

Pek çok farklı tarifi bulunmakla birlikte temel birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak. Ana malzemeleri ve tekniğini ilerek dilediğiniz eklemeleri yapabilirsiniz.

İki kişilik frozen için malzemeler:

 • 7-8 adet buz
 • İki top dondurma
 • İstenilen meyveler
 • Tarçın, kakao gibi bahratlar

Buz parçalarını, dondurma toplarını ve meyveleri mutfak robotuna koyun. Malzemeleri buzlar tamamen parçalanıncaya kadar karıştırın. Buzlar parçalandıkça malzemeler köpürmeye başlayacaktır.

Hafif olması sebebiyle çoğunlukla vanilyalı dondurma tercih edilmekle birlikte dilediğiniz çeşit meyveyi tercih edebilirsiniz.

Kavun, karpuz gibi çok sulu meyveleri tercih edebileceğiniz gibi, çilek, kivi, muz gibi karıştırılınca kremamsı kıvama gelen meyveleri de tercih edebilirsiniz.

Dilerseniz alkol de tercih edebilirsiniz. Fakat hafif bir içecek olduğu ve gün içinde de tüketildiği için alkolü az koymanız tavsiye edilir.

Robottan geçirdiğiniz malzemeleri uygun bardaklara alın. Üzerine meyve dilimleri, dondurma topları ya da krem şanti ilave ederek servis edebilirsiniz.

Frozen nasıl yapılır sorusuna karpuzlu frozen tarifi ile devam edelim.

Karpuzlu Frozen

Karpuzlu Frozen

Malzemeler

Hazırlanışı

Karpuz dilimlerini mutfak robotuna koyun. Üzerine dondurma ve kırılmış buz ekleyip robottan geçirin. Servis bardaklarına alıp, soğuk olarak servis yapın.

Çilekli Frozen

Çilekli Frozen Yapımı

Malzemeler

 • 15 tane çilek
 • 6-7 yaprak nane
 • Yarım portakal suyu
 • Biraz portakal kabuğu
 • Tatlandırmak için biraz bal
 • Buz

Hazırlanışı

Ayıklayıp temizlediğiniz tüm malzemeleri mutfak robotuna koyun. Üzerine portakal suyu ve buz da ilave ederek robottan geçirin. Malzemeye bardağa koyun, üzerine de birkaç yaprak nane koyarak servis edebilirsiniz.

Kahveli Frozen

Kahveli Frozen

Malzemeler

 • 4 tatlı kaşığı esmer şeker
 • 2 adet top çikolata dondurma
 • 2 çorba kaşığı şekerli granül kahve
 • 20 ml süt
 • 5 ml espresso
 • 10-15 adet küp buz

Hazırlanışı

Espresso, süt, esmer şeker, kahve ve çikolatalı dondurmayı mutfak robotunda karıştırın. Malzemeye kırılmış buz ilave edin. Karışımı bardaklara alarak servis edin.

Frozen Nasıl Süslenir?

Frozen nasıl yapılır sorusunun cevabını verdiğimize göre sırada süsleme var.

Bayrak (Flag): Kokteyl kürdanına geçirilmiş meyveye verilen addır. En sık kullanılanlardan biri yarım çember şeklinde kesilmiş portakal dilimine kürdan ile tutturulmuş kokteyl kirazıdır. Kokteyl çeşidine göre, ananas gibi farklı taze meyveler de kullanabilirsiniz.

Frosting: Bazı kokteyller için kadehin ağzını şekere ya da tuza batırmak gelenektendir. Hazırlanan kokteyle bağlı olarak kadehin ağzı meyve dilimiyle, ekşi karışımla ya da suyla ıslatılır. Daha sonra kadeh, tabak içindeki tuz veya şekerin içine batırılır ve kadehin ağız kenarının ince bir şeritle kaplanması sağlanır.

Meyve Dilimi (Wedge): Wedge, yarım şekilde kesilmiş meyveye verilen addır. Kokteyl çeşidine göre uygun olacağını düşündüğünüz b meyveyi dilimleyin. Kokteyl kadehinin kenarına oturtmak üzere çember şeklinde bir meyve dilimi hazırlayın.

Şemsiye: Özellikle tropikal kokteyllerin üzerine konulan kağıt şemsiyeler hoş ve eğlenceli bir görünüm oluşturur. Kağıt şemsiyeler ile ilgili dikkat edilmesi gereken nokta; ıslandıkları takdirde, üzerindeki renklerin içkiye akmasıdır.

Twist: Twist, sadece trunçgil kabukları ile hazırlanır. Twist hazırlamak için, yıkanmış trunçgillerden bir meyvenin alt kısmını ve sap kısmını kesin. Meyvenin kabuğunu kesin ve ince şerit halinde hazırlayın. Bu ince şeridi tekli veya çiftli olarak kokteylin içine bırakabilir, ya da düğüm yaparak, kenarı dışarı sarkacak şekilde kokteylin içine koyabilirsiniz.

Afiyet Olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu