Gardırop Düzeni için Öneriler

Gardıroplarınızın düzeni ev düzeninin önemli bir bölümünü oluşturur. Aradığınızı hemen bulabilmek için gardırop düzeninizi sağlamanız gerekir.

Gardırop düzeni özellikle de küçük evlerde büyük önem taşır. Mevcut alanı en verimli şekilde kullanmak ve düzgün bir görünüme kavuşmak için belirli aralıklarla gardıroplarınızı elden geçirmeniz gerekir.

Üzerinize olmayan kıyafetlerden kurtulun

Genellikle üzerinize küçük gelen, artık olmayan kıyafetler muhafaza edilir. Bir gün hedeflenen kiloya düşecek olmanın hayali ile gardıropta kalabalık yaratan ve yer işgal eden tüm kıyafetleri ayırın. Gardıropları sadece sürekli giydiğiniz kıyafetleriniz için kullanın.

Fazlalıklardan kurtulun

Kuru temizleme poşetleri ya da kalın askılar gardıropta gereksiz yer kaplar. Kuru temizleme poşetleri kuru temizlemede kullanılan kimyasalları içeride hapsettiğinden sakıncalıdır ve hemen çıkartılması en doğrusudur. Askıların da fazlası gardıropta gereksiz yer işgal eder. Mümkün olduğunca ince askılar kullanın ve birkaç boş askı bırakarak, gerisini dışarı alın.

Alttaki alanı kullanın

Gardırop altındaki alan genellikle verimli şekilde kullanılmaz. Kısa kıyafetlerinizi bir bölümde, uzun kıyafetlerinizi de bir bölümde toplayarak, gardırop altınıza küçük bir şifoniyer ya da ayakkabı rafı ekleyebilirsiniz. Böylece, gardırop altındaki alan da değerlendirilmiş olur.

Işıklandırma ekleyin

Gardırop içinde ışıkladırma olması aranılan eşyaların kolay bulunabilmesi açısından önem taşır. Işıklandırma gardıropun daha geniş görünmesini de sağlar. Gardırop içine hareket ile çalışan pilli ışıklandırma ekleyerek, kullanımı daha rahat hale getirebilirsiniz.

Raf Düzeni

Üst bölümü de kullanın

Gardırop üstündeki rafı en işlevsel şekilde kullanabilmek için kutulardansa, seperatörler kullanın. Böylece eşyalarınızı kolaylıkla görebileceğiniz gibi, benzer eşyalarınızı dik şekilde yerleştirerek yerden tasarruf etmiş olursunuz.

Bir iki tane ayna ekleyin

Gardırop içine bir iki tane ayna ekleyerek, içinin daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Aynalar ayrıca giyinirken rahat etmenizi de sağlar.

Köşeleri de kullanın

Köşeler genellikle atıl kalır ve kullanılmaz. Köşeler için küçük raflar organize edebilir, askı boruları ile yerden istifade edebilirsiniz.

Kapıları işlevsel hale getirin

Gardırop kapısının içine kancalar takarak çanta, eşarp gibi eşyalarınızı asabilirsiniz. Ya da kapı içini mantar ile kaplayarak aksesuarlarınızı asabilirsiniz. Kapı içi ekstra yer kazanmak içini ideal bir alternatif sunar.

 Belirli aralıklarla elden geçirin

Gardıroplarınızı düzenli tutmak için belirli aralıklara elden geçirmeniz gerekir. Yeni bir eşya girdiğinde, eski bir eşyayı çıkartmalı ya da yeniden düzenleme yapmalısınız. Sürekli eliniz üzerinde olursa, gardırop düzeniniz daimi olur.

Gardıroplarınızın düzenini sağlayarak, ev düzeni konusunda en büyük bölümü halletmiş olursunuz. Gardıropların içi görünmese de, ev düzeni bakımından en büyük önemi taşıyan bölümdür. Düzenli gardıroplar, huzurunuzu da olumlu yönde etkiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu