Gardrop Nasıl Düzenli Tutulur?

Gardrop nasıl düzenli tutulur? Gardrop ve çekmeceler kontrolden çıktığında evi düzenli tutmak imkansız hale gelir. Oysa gardırop ve çekmeceleri düzenli tutmak mümkün.

Gömlekler, kazaklar, montlar, paltolar, ayakkabılar, çoraplar derken yazlık, kışlıklar her şey iç içe geçer ve iş içinden çıkılmaz bir hal alır. Tüm bunları düzenli tutabilmek için dolabınızda ve çekmecelerde iyi bir organizasyona ihtiyacınız olacak.

Pratik birtakım çözümlerle, dolabınızı düzenli hale getirebilirsiniz. Kıyafetlerin fazlalığı veya giysi dolabının darlığı gibi sebeplerden ötürü, kıyafetlerinizi muhafaza etmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Dolap içi dekorasyon tercihleriniz ile giysilerinizi doğru şekilde depolayabilirsiniz.

Dolap ve Çekmecelerde Düzen Sağlayacak 5 Yöntem

Giyeceklerinizi Organize Edin

Minimo Bespoke Furniture
Görsel: Minimo Bespoke Furniture

Giysilerinizi dolaba renge, tipe, mevsime göre ayırarak yerleştirin. Böylece kıyafetlerinizi seçerken ve yerleştirirken daha kolay davranabilirsiniz. En çok kullandığınız giysileri en üste ve arkaya, daha sık kullandıklarınızı ise en rahat ulaşabileceğiniz yere koyun. Giysileri alırken dolabı karıştırmamış olursunuz. Düzenli tutmanın en iyi yolu, hiç bozmamaktır.

Dolap ve Çekmecelere Düzenleyici Kutular Koyun

Clayton&Little Architects
Görsel: Clayton&Little Architects

Dolap ve çekmecelerde kullanılabilen düzenleme kutuları işinizi kolaylaştırır. Çorap, eşarp gibi küçük ve çok olan eşyaları bu kutularda muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca ayakkabılarınızı da kutularda saklamanız önerilir.

Askıları Sadece Gömlekler İçin Kullanmayın

Henarise Pty Ltd
Görsel: Henarise Pty Ltd

Giysileri düzenli tutmayı sağlayan askıları pek çok eşya için kullanabilirsiniz. Özellikle daha az giydiğiniz giysileri el altında durmamaları için askılarda asarak dolabınızın arka kısımlarına koyabilirsiniz. Bir askıya birden fazla eşya asılabilir. Bu da yer kazanmanızı sağlar.

Farklı Katlama Yöntemleri Kullanın

Katlama Yöntemleri
Görsel: Marie Kondo – redonline.co.uk

Giysileri katlayarak üst üste koymak giysilerin düzenli durmalarını sağladığı gibi, arandıklarında bulunmasını zorlaştıran bir yöntemdir. Bunun yerine rulo yapma yöntemini de deneyebilirsiniz. Örneğin rulo yaptığınız tişörtleri çekmecede saklayabilirsiniz. Aynı yöntemi pantolon ve kazaklar için de kullanabilirsiniz. Böylece aradığınız giysiyi daha kolay bulabilir ve dolabınızı düzenli tutabilirsiniz.

Fazla Giysilerden Kurtulun

B&Q
Görsel: B&Q

Dolapta uzun süredir giymediğiniz ve artık giymeyeceğiniz giysiler varsa, onlardan kurtulmalısınız. Bunun için giysileri ihtiyaç sahiplerine ya da belediyelerin ilgili birimlerine ulaştırabilirsiniz. Böylece dolabınızda yer açılacaktır.

Bunların yanı sıra sandık ve raflar kullanarak da eşyalarınızı organize edebilirsiniz. Bu sizi erişilebilirlik, temizlik ve görsel açıdan rahatlatacaktır.

Giyinme Odası Nasıl Düzenli Tutulur?

Odanızı düzenlemeye başlarken belirleyici faktör kendi ihtiyaçlarınızdır. Kıyafet tarzınız, hangi kıyafeti ne sıklıkla giydiğiniz düzenleme için önemlidir.

 • Odanızda asma raflar, hareketli modüller ve askılıklı üniteler kullanabilirsiniz.
 • Rafları ve askılıklı üniteleri duvara monte ettirebilirsiniz.
 • Eğer pantolonlarınız çoğunluktaysa ucu açık askılıklardan yararlanabilirsiniz.
 • Kıyafetlerinizi rahatça seçmek istiyorsanız, odanızda ızgara askılıklara daha fazla yer verebilirsiniz.
 • Kravat, havlu, iç çamaşırı, el çantası, şapka gibi eşyalarınızı çekmecelerde saklayabilirsiniz. Kullanacağınız eşyaya göre çekmecelerinizin yükseklik ve derinlik ayarlarını özel olarak yaptırabilirsiniz.
 • Özellikle çekmecelerin üst kısmını kemer, kravat, çorap gibi parçalar için ayırabilirsiniz. Üst çekmeceler genelde diğer çekmecelere göre daha küçük olduğu için, bu eşyalara daha uygundur.
 • Ayakkabılarınızı kutularda saklayabilirsiniz. Bu kutular için de, raflı bir sistem yaptırabilirsiniz.
 • Odanızda uygunsa, çok amaçlı vestiyerlere de yer verebilirsiniz.
 • Giyinme odanız küçük ise, portatif mobilyalar kullanabilirsiniz. Mesela; katlanabilen ya da kapanabilen mobilyalar bunun için çok uygundur.
 • Giyinme odanızda kapı arkası askılıklara yer vermeyi unutmayın.

Giyinme odanızda bir düzen oluşturursanız, aradığınız eşyaları bulmanız daha kolay olacaktır.

Gardrop Düzeni Fikirleri

Dolaplarınızda hayal ettiğiniz düzeni sağlamak için dikkat etmeniz gereken altın kurallar.

Dolaplarınızın düzenli olması için dikkat etmeniz gereken bazı altın kurallar var.

1. Dolaplarınızdaki çubukların sayısını arttırın. Belli aralıklarla birbirinin üzerine monte edilmiş iki hatta üç çubuk ile etek, gömlek, ve katlı pantolon gibi kısa giyecekleriniz için dolaplarınızın kapasitesini arttırabilirsiniz. Tek çubuklu uzun bir bölümü de elbise ve paltolarınız için ayırın.

2. Mümkünse, ayarlanabilir modüler raflar tercih edin. Bu sayede ihtiyaçlarınız değiştikçe, dolaplarınızda da ihtiyaç duyduğunuz uyarlamaları yapabilirsiniz.

3. Taban alanını değerlendirin. Dolaplarınızın altındaki taban alanını çekmeceler veya sepetler yerleştirerek, kullanılabilir duruma getirebilirsiniz.

4. Dolabınızdaki her santimetrekareyi kullanmaya çalışın. Dolabınızı potansiyel alanlar için gözden geçirin. Dolabınızın tavanı yüksekse,çubuğun üzerine çekmeceler yerleştirerek, sık kullanmadığınız eşyalarınızı saklayabilirsiniz. Dolapların duvarları ve kapak içleri de genellikle kullanılmayan alanlardır. Bu alanları da kancalar ve aynalar ile işlevsel hale getirebilirsiniz.

5. Ufak parçaları sepet ve kutularda muhafaza edin. Birbirine benzeyen, ufak parçaları kutularda ve sepetlerde saklamak, dağınıklığı kontrol etmenizi sağlar.

6. Dolap kullanımınızda kendi kullanım kolaylığınızı göz önünde bulundurun. Ağır parçalar bel seviyesinden aşağıda, nadiren kullanılan parçalar ise yüksekte tutulabilir. Dolabınızda yüksek raflar varsa, dolabın yakınlarında bir basamak bulundurmanızda fayda vardır.

7. Dolaplarınızı aydınlatın. Bir elektrikçiden tüm dolaplarınızın içine ışık yerleştirmesini isteyebilirsiniz. Dolap kapağı açıldığında yanan ışıklar en ideal çözümdür.

8. Dolaplarınızın düzenini sürekli kılmak istiyorsanız, dolaplarınızı altı ayda bir elden geçirmeniz gerekir. Her altı ayda bir, dolaplarınızda gerekli değişiklikleri yapın, çubukların, rafların, kutu ve sepetlerin yerlerini ihtiyacınıza göre değiştirin.

Dolap Düzeninde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Yüksekliği fazla olan raf araları için, dolabınızın ölçülerine uygun ahşap parçalar kestirin.
 • Sık kullanılan kıyafetlerinizi kolay ulaşacağınız şekilde yerleştirin.
 • Kıyafetlerinizi üst üste yığmak yerine, kendi içinde bölümlendirin ve raflara yerleştirin.
 • Raf miktarı yeterli değilse dolap içi düzenleyiciler kullanın.
 • Çorap, eşarp, şal, kemer gibi aksesuarlar için yeterli çekmece yoksa saklama kutularından ve boş alanınıza uygun ebatlarda seçebileceğiniz hurçlardan faydalanın.
 • Giysi dolabının askılık bölümü çekmece ve raflara göre daha büyükse ve bu bölümde daha fazla alan varsa kazak, tişört gibi kıyafetlerinizi asarak muhafaza edin.

Bu kurallara dikkat ederek, dolaplarınızın çok daha kullanışlı hale geldiğini göreceksiniz. Dolap içinde yapacağınız küçük düzenlemeler ile kıyafetlerinizi doğru şekilde depolayacak alanı kazanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu