GatesNotes: Dünyayı Beslemek İçin Fotosentezi Verimli Hale Getirmek

Bill Gates, GatesNotes adlı kişisel blogunda bu hafta fotosentezle ilgili bir yazıya yer verdi. Sizlerle “Dünyayı Beslemek İçin Fotosentezi Verimli Hale Getirmek” adlı yazıdan bölümleri paylaşıyoruz.

Microsoft’un kurucu ortaklarından Bill Gates, GatesNotes adlı kişisel blogunda okuduklarına, araştırmalarına yer veriyor. Gates son yazısında fotosenteze dair bilgiler paylaştı.

“Okulda fotosentezi öğrenmişsinizdir. Fotosentez bize ihtiyacımız olan enerjiyi ve soluduğumuz oksijeni sağlar. Son araştırmalar bitkilerin güneş enerjisinden oldukça verimsiz bir şekilde faydalandığını ortaya koydu. Bu sebeple mümkün olandan daha az bitki büyüyebiliyor. Uluslararası bir araştırma grubu daha verimli bir fotosentez üzerine çalışıyor. Eğer proje başarıyla sonuçlanırsa daha fazla besin üretilebilecek.

Hızla artan nüfus, iklim değişikliği, daha fazla et talebi gibi sebeplerle insanları beslemek gittikçe güçleşiyor. 2050 yılında dünya üzerinde besin kaynaklarının %60-70 oranında azalması bekleniyor. Halihazırda fakir olan insanlar gelecek yıllarda açlık tehlikesi altında kalacak.

Bu küresel gıda krizine tek bir çözüm biçimi yeterli olmaz. Verimliliği artırmak için tarıma tüm alanlarda yenilikler getirilmesi gerekecek. Kuraklığa, taşkınlara, zararlılara ve hastalıklara dayanıklı ürünler için geliştirilmiş tohum çeşitleri üretilmeli. Çiftçilerin ürünlerini ve hayvanlarını daha verimli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmak için daha iyi veriler gerekiyor.

Bu nedenle Bill Gates Vakfı, fotosentezi daha verimli hale getirmek için küresel çabalara yatırım yapıyor. Artan Fotosentetik Verimlilik veya RIPE olarak bilinen bu araştırma programı, Illinois Üniversitesi tarafından yönetilmektedir.”

Bill Gates Kimdir?

Bill Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Amerikalı girişimci Gates iki kişilik şirketini (Microsoft) başta gelen bir yazılım şirketine dönüştürdü. Gates 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu. Seattle/Washington’da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Gates, henüz on iki yaşındayken özel bir okulda ilk informatik (bilişim) kurslarına gitti. Tüm hayatı boyunca da bu alana yoğunlaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu