Gaziantep’te Bulgur Festivali Düzenlenecek

Gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağına” girerek Türkiye’de bir ilke öncülük eden Gaziantep, geleneksel yemeklerinin tanıtımına yönelik sürdürdüğü çalışmalar kapsamında önemli bir festivale ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Gaziantep Ticaret Borsasının (GTB), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi, Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) ve Bulgur Sanayicileri Derneği işbirliğiyle mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan Bulgur Festivali’ne, Türkiye’nin tüm şehirlerinden bulgur üreticilerinin katılımının sağlanması planlanıyor.

Renkli Festival

GTB Başkanı Tiryakioğlu, “Şehrimizdeki tüm bulgur üreticisi arkadaşlarla bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptık. Geleneksel Antep sofrasının vazgeçilmez yemeği bulguru tanıtmak ve toplumun tüm kesimlerine sevdirmek amacıyla festival içeriğinde neler yapılacak onlara karar verdik. Festivali bu yılın mayıs ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Açılacak tüm stantlarda bulgur yemekleri yapılacak, Türkiye’nin önde gelen gurmeleri şehrimize davet edilecek.

Seyyar bulgur araçlarıyla yapılan yemekler fuar alanındaki ziyaretçilere ikram edilecek. Bulgur kitabının yazılması için ise çalışmalara şimdiden başladık. Tüm bunların yanı sıra bulgurun sağlık açısından önemine vurgu yapacak, dünyaca ünlü bir doktorumuzu veya  diyetisyeni de festivale getireceğiz. Etkinlikler tüm gün sürerken akşamda tanınmış sanatçılar tarafından konserler verdirmeyi planlıyoruz” dedi.

Bulgur festivalinde unutulmaya yüz tutmuş üretim aşamalarının da nostalji şeklinde ziyaretçilere sunulacağını belirten Tiryakioğlu, “Yöre halkı tarafından  ‘halle’ diye tabir edilen dev kazanların altında ateş yakılarak bulgur kaynatılacak. Ayrıca geçmişte öğütülme işlemi nasıl yapılıyordu ise festivalde de o işlem aslına uygun şekilde canlandırılacak. Şölen havasında geçecek olan Festivalin Gastronomi kenti Gaziantep’imizin yurt içi ve yurt dışı tanıtımına büyük katkı sunacağı umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu