Gece Lambası Nasıl Olmalıdır?

Yatak odasında olmazsa olmazlardan biri gece lambalarıdır. Odanın ve yatağın konumuna göre mümkünse yatağın her iki yanına yerleştirilecek birer gece lambası konfor sağlar.

Yatak odanızda yatağınızın iki yanına yerleştireceğiniz birer gece lambası ile uykuya dalmadan önceki zamanın kalitesini arttırabilirsiniz.

Loft in Brooklyn Sweater Factory
Görsel: Loft in Brooklyn Sweater Factory

Günün yorgunluğu okunan dergi veya kitabın sayfalarında bırakılır ve gece lambasının loş ışığı vücudu geceye hazırlar. Yatağınızdan bir kol mesafesinde yer alan gece lambaları da, yatağınızdan kalkmadan ışığı kapatabilmenizi sağlar.

Çocuklar ve yaşlılar için odada hafif ışık bulunması gerekebilir. Gece uyandıklarında zifiri karanlığı içinde kalmaları onları ürkütebilir ya da gece evin başka bir bölümüne gitmeleri gerektiğinde ışığa ihtiyaç duyabilirler. Bu sebeple yatak odalarında olduğu gibi evin çeşitli yerlerinde de gece lambası bulundurulabilir.

Greenwich Village Townhouse
Görsel: Greenwich Village Townhouse

Yaşlılar için zemin aydınlatılması tercih edilebilir. Fotoselli aydınlatmalar iyi bir tercih olabilir. Fazla ışığa ihtiyacınız yoksa soluk ışık yayan lambalardan kullanabilirsiniz.

Sürekli yanan ışıklar yerine harekete duyarlı ışıklar da tercih edilebilir. Bunun yanı sıra sese duyarlı ışıklar da bir seçenektir. Böylece ihtiyaç duyulduğunda sesle uyararak ışığın yanmasını sağlayabilirsiniz. Bu da gereksiz enerji kullanımını engeller.

Cliff Road
Görsel: Cliff Road

Himalaya tuzundan yapılan gece lambaları da iyi bir alternatiftir. Himalaya tuzundan yapılmış kaya tuzu lambaların negatif iyonlar yayarak iç mekanlardaki hava kalitesini artırdığı düşünülmektedir.

Uyku kalitesini artırmak içi karalıkta uyunması önerilir.  Fakat gece lambasına ihtiyaç duyuyorsanız, dalga boyu düşük, kırmızı renkli bir ışık uyku kalitesini en az seviyede etkiler.

Mill Valley home Sweet home
Görsel: Mill Valley “home Sweet home”

Çocuk ile yaşlıların bulunduğu odalarda ya da diğer yatak odalarında kullanılan gece lambaları işlevsel ve aynı zamanda dekoratiftir. Siz de bu yöntemleri kullanarak evinizi ışıklandırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu