Geleceğin akıllı evleri gerçeğe dönüşüyor

Samsung Electronics, geliştirdiği Akıllı Ev hizmetini IFA 2014’te tanıtarak gerçeğe dönüştürme konusunda büyük bir adım attı.

Samsung Electronics’in Medya Çözümleri Merkezi Başkanı Wonpyo Hong, ses komutlarıyla çalışmanın yanı sıra evde güvenliği, enerji yönetimini sağlayacak, bulunduğu konuma uyum sağlayacak olan Akıllı Ev projesi için; “Ev güvenliğini ve enerji tüketimini yönetmek gibi gündelik rutin işlere yardımcı olacak yenilikçi ürünlerle müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak olan bir Akıllı Ev deneyimi sunmaktan dolayı heyecan duyuyoruz. Dünyanın her yerindeki müşterilerimiz için Akıllı Evi gerçeğe dönüştürmek konusunda liderlik etmek bize büyük bir mutluluk veriyor. Kesintisiz ve sorunsuz bir ev deneyimi yaratmak için, Akıllı Ev hizmetinin uyumluluğunu diğer Samsung ürünlerine ek olarak başka cihaz ve ev aleti üreticilerinin ürünlerini de kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

En önemli ilkesi “kullanım kolaylığı” olan Akıllı Ev hizmetinin, Samsung’un iş ortaklarının ürettiği ürünlerin de dahil edilerek genişletilen portföyüne, akıllı prizler, IP kameralar ve djital kapı kilitlerin de eklenmesi planlanıyor.

Akıllı Ev hizmeti ile uzaktan bile olsa kontrol sizde

Samsung’un Akıllı Ev projesinin güvenlik hizmetleri sayesinde IP kameralar ile dijital kapı kilidi arasında bağlantı kurularak, içeriye biri girdiğinde; ev sahibini, akıllı telefonuna iletilen mesaj ile mobil uygulamada Ev Görüntüleme işlemini başlatabiliyor.

Klima vb. çok enerji tüketen elektrikli ev aletlerinin tükettiği enerji miktarını takip ederek ev sahibine beklenen maliyeti bildiriyor. İzlenen her bir elektrikli ev aletinin ayrı ayrı enerji tüketimini de görüntülemesine olanak sağlayan akıllı ev hizmeti, istenilen cihaz için de aylık enerji tüketim sınırı belirleyebilmenin yanı sıra enerji kullanımı sınırına yaklaşan cihazlar için ev sahibine ilgili detayları görüntüleyebileceği uyarı mesajı iletiyor.

Tüm bunların dışında konum farkındalık hizmeti, ev sahibinin S Voice ile dilediği yerden, dilediği zaman robot elektrikli süpürgeyi, klimayı ya da Akıllı LED lambaları çalıştırmasını sağlıyor. Şöyle ki; Ev sahibi eve yaklaşırken klima konum farkındalık hizmeti sayesinde yerleri daha önceden belirlenen ışıkların ve cihazların konum tanıma teknolojisiyle otomatik olarak açılıyor.

Samsung Electronics’in Medya Çözümleri Merkezi Başkanı Wonpyo Hong, “Çeşitli hizmetleri ve platformları aktif bir şekilde bulut üzerinde paylaşarak ve Samsung’un platformunu geliştiricilere açarak gerçek anlamda açık bir akıllı ev ekosistemi inşa etmeyi planlıyoruz. Samsung Akıllı Ev, müşterilerimizin gerçek anlamda akıllı biçimde hayatın tadını çıkarmalarını sağlayacak yeni hizmetlerin geliştirilmesi yoluyla ilerlemeye devam edecek” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu