Gelinlik Modelleri

A kesimden prenses modele, balık kesimden düz kesime kadar birbirinden farklı pek çok gelinlik modeli bulunmaktadır.

Gelinlik seçimi yaparken düğünün yapılacağı mevsim ve düğünün yapılacağı mekan gibi pek çok özelliğe göre tercih yapmalısınız. Fakat öncelikle vücut tipinize uygun bir tercih yapmanız gerekir.  Bacak boyunuz uzun mu kısa mı, kolunuz uzun mu kısa mı, beliniz kalın mı ince mi… derken pek çok etken gelinlik modelinizi belirlemeniz açısından önemlidir.

A Kesim Gelinlik

Vücudun üst kısmını sararak bele kadar oturan ve belden sonra A harfi şeklinde, yukarıdan aşağıya doğru genişleyerek inen etek kesimidir. Tüm vücut tipleri ile uyumlu olması dolayısıyla herkes tarafından gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

 

Gelinlik Modelleri

Prenses Etek Gelinlik

Vücudu bele kadar sımsıkı sararak belden sonra kabaran hatta taşan gösterişli bir etek kesimidir. Belden aşağı kısmı tamamen kabarıktır.

Kum saati ya da dikdörtgen vücut tipine uygun olan prenses gelinlik, ince belli fakat geniş kalçalı olanlar için idealdir. Üst bedeniniz daha kilolu ise kamufle etmek için korse kullanabilirsiniz. Bunun için de prenses modelin belden korseli modelleri tercih edilebilir.

Balık ve Yarım Balık Gelinlikler

Balık kesim gelinlik, denizkızına yakın bir görünüm sağlar. Balık kesim gelinliğin balık ve yarı balık olmak üzere iki çeşidi vardır.

Kalça altına kadar der gelen, oradan sonra genişleyen yarım balık kesim ve diz altına kadar dar gelip oradan sonra genişleyen balık kesim gelinlik kesinlikle doğru vücut tiplerinde tercih edilmelidir.  Yarım balık, tam balığa göre daha çok hareket alanı sağlar. Bu tip gelinlikler için bacak boyunun uzun olması ve kalçanın küçük olması gerekir.

 

Gelinlik Modelleri Seçimi

Düz Kesim Gelinlikler

Düz kesim gelinlikler minimal görünümleriyle diğer gelinlik modellerinden ayrılır, daha çok da elbise gibi görünürler.  Zarif ve klasik tarzı tercih edenler için ideal olabilir.

Omuzdan ayak ucuna kadar düz şekilde inen bu model, kum saati ya da dikdörtgen vücut tipi için uygundur. Bunun yanı sıra diğer vücut tipleri için de yanlış bir seçim olmaz.

Robadan Kesim Gelinlikler

Empire tipi gelinliklerde etek belden değil göğüs altından kesilir. Belden oturtmalı değildir, vücudu sımsıkı sarmaz. Göğsün hemen altında kesilir ve dökümlüdür.

Bacak boyu gövdesine göre daha kısa olan ve genel olarak daha kısa boylu kişiler tarafından tercih edilebilir. Boyun uzun görülmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu