Gerbera Çiçeği Bakımı

Rengarenk gerberaları, renk renk saksılarla kullanarak evinizde çok canlı bir köşe yaratabilirsiniz. Gerbera çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Gerbera, compositae familyasından, yalın kat ve katmerli formda, rengarenk, iri papatya benzeri çiçekleri olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Gerberaların beyaz, sarı, pembe, turuncu, kırmızı ve mor tonlarında farklılık gösteren sayısız rengi vardır. Bu renkli çiçekleri, renkli saksılarla kullanarak, evinizde gerçek bir renk cümbüşü yaratabilir, ortamı tamamen canlandırabilirsiniz.

İşte rengarenk gerberaları, yine rengarenk saksılarla kullanarak elde edebileceğiniz iki farklı uygulama:

Rengarenk gerberaları farklı desen ve renklerdeki toprak saksılara dikin. Her bir saksıya, bir tane gerbera dikilmeli. Saksıdaki gerberaları birlikte yerleştireceğiniz için, minimum beş saksı kullanmanız görsellilk açısından doyurucu olacaktır. Gerberaların boyları da uzun ve kısa olarak sıralı değişkenlik göstermelidir. Bu uygulamada saksı sayısında tek sayıları tercih etmenizi öneririz.

Farklı renklerdeki teneke saksılara yakın tonlarda gerberalar dikin. Her teneke saksıya bir gerbera dikilmelidir. Tüm teneke saksılar renkleri dışında tıpatıp aynı modelde olmalıdır. Gerberalar ise birbirine yakın tonlarda seçilmelidir. Tüm çiçeklerin boylarının aynı olması bu uygulamanın görüntüsü açısından çok önemlidir. Gözü yormamak için saksı renklerinde üç renkten fazla renk kullanmamanızı öneririz. Tüm saksıları yanyana aynı hizada dizerek, çok canlı ve modern bir görüntü yaratmış olacaksınız.

Gerberaları dik durmaları için şeffaf plastik borularla destekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu