Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Türk mutfağı arasında çok kullanılan tereyağının piyasada sahteleri ya da kalitesizleri bulunmaktadır. Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır?

Kaliteli Tereyağı

Köy tereyağı yoğurttan çıkarılır. İnekten süt sağıldıktan sonra mayalanır ve bekletilir. Daha sonra hazır olan yoğurt yayıkta yayıldıktan sonra ayranı ile yağı ayrılır, tereyağı ayranın üzerinde kalır ve oradan yağ alınır. Kalan ayran da kaynatıldığı zaman çökelek elde edilir. İhtiyaca göre yağı tuzlayıp deriye doldurarak da kullanılır veya kahvaltılarda taze olarak da tüketilir.

Gerçek Tereyağı

Çiftlik tereyağı ise çiğ sütten yapılır. Süt sağıldıktan sonra 5-10 dakika bekleyince sütün kaymağı üzerinde oluşur ve kaymağı sütün üzerinden toplarlar. Alınan bu kaymaklar alınarak krema şeklinde geldikten sonra işlenir. Yıkanır, tuzlanır, bekletilir. Çiftlik tereyağının fiyatı 20-25 lira arasında. İkisi arasında çok belli bir tat farkı yok. Biri ekşidir biri tatlıdır denilemez. Anlayan biri baktığı zaman aradaki farkı görüyor. Çiftlik yağının acımsı bir tadı olur. İnsanın ağzında erimez. Köy yağının tadı daha güzeldir, insanın ağzında erir. Bu ikisi arasındaki en önemli fark da bu.

Gerçek Tereyağı

Gerçek Tereyağı

Vatandaşın aldığı tereyağı başta olmak üzere süt ürünlerinin mutlak suretle üzerinin okunması gerektiğine vurgu yapan Tonya Kooperatif Genel Müdürü Kemal Tonya, “Işığın altında beyazlık yapan gerçek tereyağıdır. Gerçek tereyağı ışıkta beyazlar. Çok aşırı sarı tereyağına aldanmayın, katkı maddesi vardır mutlaka. Gerçek tereyağı 36 derecede erime yapar. Süpermarketlerin bazılarında yoğurtlar aylarca durmakta, sadece üzerinde son kullanma tarihinin yer aldığı kapaklar değiştirilmektedir. Bu da yoğurdun sahte olduğunu göstermektedir. Halbuki ekşiyen yoğurt iyi yoğurttur. Küf yapan peynir de iyi peynirdir. Kaşarda küf asla sağlığa zararlı değildir. İnsanlarımıza bu konuda yanlış bir algı operasyonu yapılmaktadır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu