Geri Dönüşümlü Mobilyalar

Atıkların özelliklerinden yararlanılarak içindeki bileşenlerin fiziksel, kimyasal veya biyokimyasal yöntemlerle başka ürünlere veya enerjiye çevrilmesine geri dönüşüm denir.

Evinizdeki eşyaları ger dönüşümlü malzemeden seçerek çevreye katkıda bulunabilirsiniz. Daha sağlıklı bir yaşam, çevreci çözümlerle mümkün olabilir.

Evinizde geri dönüşüm yapın

Evinizdeki kağıtları, gazeteleri ve dergileri, çöpe atmayın. Kağıt atıklar için ayrı bir kutu kullanın. Aynı şekilde, giysilerinizi, kullanılmış pil ve diğer elektronik atıkları ayrı kutulara koyun. Giysi ve oyuncak gibi eşyaları, etrafınızdaki gönüllü projelerine göndererek değerlendirebilirsiniz.

Kağıt atıklar için, bağlı bulunduğunuz belediyelerden yardım alabilirsiniz. Aynı şekilde cam, plastik ve teneke kutuları da geri dönüşüm için ayırabilirsiniz. Bu şekilde, evinizdeki çoğu eşya geri dönüşüm çerçevesinde tekrar değerlendirilebilme imkânı bulacaktır.

Kullanılmamak üzere kenara atılmış eşyalarınızı, başkaları için ve çevre dostu projeler için değerlendirerek, evinizin dekorasyonu ve temizliğine dikkat ettiğiniz gibi, çevrenize de duyarlı davranmış olacaksınız.

Sağlıklı ve çevreci bir yaşam için, evde kolaylıkla yapılabilecek değişikler vardır. Bunun için evde bir geri dönüşüm kutusu edinilmesi önerilir. Hasır bir çamaşır sepeti bu amaçla kullanılabilir. Satın alınan ve okunan gazete ve dergiler ile geri dönüşümü olabilecek cam şişe gibi ürünlerin, bu kutu içinde biriktirilmesi tavsiye edilir.

Genellikle yatak ürünleri sentetik olur. Bu malzeme yerine, organik malzemeden yapılan ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Şilte, yorgan ve yastık gibi ürünleri satın almadan önce, mutlaka etiketlerinin okunması gerekir. Bu ürünlerin, doğal malzemelerden yapılmış olanlarının satın alınması önerilir.

Evde zeminde, sentetik halı ve kilim kullanımından kaçınılması gerekir. Bu ürünler, alerjik bünyeye sahip olanlar için de zararlıdır. Evde doğal malzemelerden yapılan, kilim ve halının kullanılması önerilir. Ayrıca ahşap zemin malzemelerin, her zaman daha sağlıklı ve çevreci ürünler olduğu unutulmamalıdır.

Bütçe için, daha ekonomik olan ikinci el eşya satan dükkânlar da tercih edilebilir. Kullanılmamış, yeni mobilyalar satın alınmak isteniyorsa, bunların geri dönüşümlü ve doğa dostu olan malzemelerden yapılmış olmasına özen gösterilmesi önerilir.

Ev için, mobilya, aksesuar ya da temizlik malzemesi satın alırken, etiketlerinin okunması tavsiye edilir. Zira tehlikeli madde ihtiva edebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu