Gıcırdayan Parkelerin Onarımı

Parkelerde zamanla kullanılan ahşaba, çevre faktörlerine ve mekanik etkilere dayalı olarak problemler oluşabilir. Parkelerin yürürken gıcırdaması da başlıca sorunlardandır.

Gıcırdayan Parke

Parke zemini zamanla gevşer ve buna bağlı olarak gıcırtı oluşur. Parke altı şapının veya parke altı desteklerinin hareketi, uygun yapılmayan çivileme, zayıf zemin şapı, uygun olmayan şap malzemesi, yetersiz ve yanlış yapıştırma, fazla rutubete veya fazla kuru şartlara maruz kalmış zeminlerde böyle sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Döşe­melerin doğru olmayan şekilde yer­leştirilmesi ya da monte edilirken bağlantıların doğru şekilde yapılma­ması gıcırtılara ne­den olabilir.

Bu gibi sorunlar için problemli bölgeye yapıştırıcı sürülebilir, parke zemine vidalanabilir veya zemin altı güçlendirilerek onarım yapılabilir. Gıcırtılı yerler, grafit veya vaksla yağlanabilir. Bu yöntemler belli bir yerde sorun olması durumunda uygulanmalıdır.

Eğer parke bütün olarak sorun yaşatıyorsa tamamen sökülmeli ve yeniden döşenmelidir.

Gıcırdamayı engellemek için döşemeleri yağlamayı deneyin. Bitişik pa­neller arasına çok az miktarda pud­ralı sabuntaşı, talk pudrası, pudralı grafit dökmek de çıkan rahatsız edi­ci gıcırtı sesinin kesilmesine yardımcı olacaktır.

Siz de bu bilgiler ışığında parkelerinizde gıcırtı oluşumunu engelleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu